Bydlení v soběstačném domě láká především mladé lidi, kteří mají jiný hodnotový systém než jejich rodiče. Zajímají se o ekologický způsob života, a tak opouštějí svět konzumu a rušná velkoměsta, aby žili v klidu a v kontaktu s přírodou.
Dům bez napojení na inženýrské sítě? Díky technologiím to lze.
Postavit si dům na pozemku, kde nejsou inženýrské sítě, to chce odvahu. A Vle díky nejmodernějším technologiím je to možné, aniž by bylo potřeba obětovat osobní pohodlí. „V zimě jsem si zkusil žít pár dnů v pojízdném domku.oda tekla z barelu, elektřina se získala ze solárního panelu, topilo se v kamnech. Byl jsem z toho nadšený a překvapený, jak jednoduše by se dalo bydlet,“ říká mladý programátor Jan.
Soběstačný dům převádí sluneční energii na elektrickou energii pomocí fotovoltaiky, topí prostřednictvím tepelného čerpadla nebo využívá dešťovou vodu a tím minimalizuje spotřebu pitné vody. Některé domy mají i vlastní čističku odpadních vod. Součástí tohoto životního stylu je i pěstování biopotravin, což odráží zájem mladých lidí o zdravou výživu. Nemůžeme opomenout ani přínos přírody pro duševní zdraví a vnitřní klid. „O pořízení chaty jsem začala přemýšlet až v lockdownu. Do té doby jsem byla maximálně spokojená s životem ve městě. Vše se změnilo a teď nejvíce toužím po přírodě a nezávislosti na civilizaci. Chtěla bych mít místo, kde budu mimo dosah informací a negativních lidí,“ říká mladá marketérka Lenka.
Investice, která se v budoucnu vyplatí
Trend soběstačných domů podporuje také skutečnost, že klasické bydlení je pro generaci mileniálů příliš nákladné, většinou naprosto nedostupné. S tím souvisí i zmenšování plochy obytných prostor. Soběstačný dům je levnou variantou bydlení. Po počáteční investici dům vyrábí elektřinu a teplo zcela zdarma. Zdražování energií tak přestává být problém. Soběstačný dům je v tomto ohledu skvělou investicí, které se nevyrovnají ani kryptoměny.
Soběstačný dům může na první pohled vypadat jako jakýkoliv jiný dům vybavený solárními panely. Může mít ale i podobu modulárního domu, který svým uživatelům dává svobodu přesunout se společně s domem na nové místo. O modulárních domech, které lze smontovat a zase rozmontovat, už jsme psali ZDE. Nezávislost tak získává úplně novou dimenzi.
Český soběstačný dům
Průkopníkem alternativního stylu bydlení v ČR je Pavel Podruh, který si postavil soběstačný dům v Jižních Čechách a svůj příběh sdílí online na webu www.csdum.cz. Jeho soběstačný dům se nachází mimo civilizaci, ale současně ne příliš daleko od ní. Architektem a projektantem domu je Vojtěch Lichý ze studia MLAA (Mizera Lichý Aster Architekti). V době, kdy pracoval na projektu, byl ještě studentem architektury. Český soběstačný dům pořádá každoročně studentskou architektonicko-technologickou soutěž, která formuje českou základnu profesionálů se zájmem o ekologické způsoby bydlení. Vznikají tak zajímavé návrhy ostrovních domů nezávislých na inženýrských sítích nebo rozsáhlejší návrhy zelených čtvrtí - tzv. green districts.
Text: Ivana Molnárová, Foto: www.csdum.cz