Ikonická budova Flatiron Building v New Yorku (původně známá jako Fuller Building) není jedinou existující budovou flatiron na světě, ačkoliv si to mnoho lidí myslí. Ve skutečnosti se podobné stavby nacházejí po celém světě a další by se měla brzy objevit v Praze.
Architektonický koncept budov, kterým se říká žehličky, vznikl z nutnosti přizpůsobit se trojúhelníkovým silničním křižovatkám, které jsou běžné zejména v Americe, kde takových staveb najdeme nejvíce. Také na nevyužité trojúhelníkové ploše v blízkosti Masarykova nádraží v Praze má vzniknout sedmipodlažní Motel One. Stavba, která bude propojena s nádražím, by měla být otevřena v roce 2024.
Flatiron Building na Manhattanu
Nejznámější Flatiron Building se nachází na Manhattanu, na křižovatce ulic Broadway, Fifth Avenue a 23rd Street. Architekti Daniel Burnham a John Wellborn Root budovu navrhli ve stylu beaux-arts. Budova byla dokončena v roce 1902 a dlouho patřila mezi nejvyšší budovy ve městě. Díky ocelové konstrukci mohl Flatiron dosáhnout výšky 87 metrů a se svými 22 podlažími je považován za nejstarší mrakodrap na Manhattanu. Nejde však o první stavbu "žehličkového" tvaru. Předcházela jí Gooderham Building v Torontu z roku 1892.
Flatiron Building v Torontu
Gooderham Building přezdívaná Flatiron Building je historická kancelářská budova nacházející se na okraji finanční čtvrti v centru Toronta. Ulice Front Street a Wellington Street se zde spojují a tvoří trojúhelníkovou křižovatku. Flatiron Building je budova z červených cihel a je součástí jednoho z nejfotografovanějších pohledů na Toronto. Flatiron je lemován historickou architekturou, zatímco v pozadí se tyčí mrakodrapy z Financial District. Budova původně sloužila jako kancelář lihovaru Gooderham and Worts, v současné době je spravována společností The Commercial Realty Group a stále se používá jako kancelářská budova. Torontský Flatiron je proslulý také nástěnnou malbou na zadní straně, jejímž autorem je renomovaný kanadský umělec Derek Michael Besant. Ten využil efekt trompe-l'œil a vytvořil iluzi, že zeď má více oken, než kolik jich je doopravdy.
Flatiron Building v Madridu
Další Flatiron se nachází na madridské promenádě Gran Vía, která je jednou z nejdůležitějších nákupních ulic města. Říká se jí španělská Broadway, ačkoliv mnoho divadel již bylo nahrazeno obchody. Metropolis Building neboli Flatiron Building byla navržena ve stylu beaux-arts pro pojišťovnu La Unión y el Fénix a slavnostně otevřena v roce 1911. Kopule je pokryta 24karátovým zlatem. Jedná se o jednu z dominant Madridu.
Autor: Ivana Molnárová, zdroj foto: Shutterstock / www.history.com