Plnou parou do doby dřevěné!

20. Březen 2020

Dlouhá léta se na dřevostavby pohlíželo jako na něco víceméně podřadného: cihla byla královnou. Teď však rodinných domů na bázi dřeva velmi rychle přibývá – podle Asociace dodavatelů montovaných domů jde nyní o každou šestou novostavbu v Česku! Znovu objevujeme výhody dřeva, které naši předkové používali už před tisíci let. 



ZPĚT
 
   

Návrat ke dřevu ovšem není dán jen náhle objevenou náklonností k tomuto materiálu: pro většinu stavitelů je důležitější, že dřevostavby jsou výrazně levnější než klasické zděné domy, jejich montáž trvá jen několik dnů a je možná, i když mrzne.

Hrázděné? Dodnes krásné
Zakouřené polozemnice s kmeny oplácanými hlínou bychom dnes asi nechtěli obývat. Už domy hrázděné, které se staví od 15. století, jsou ale krásné a funkční i dnes. Kombinace nosných dřevěných trámů s výplňovým zdivem umožňuje vytváření elegantních starobylých „vzorů“ na domech. Dnes se už ovšem původní technika výstavby hrázděných domů prakticky nevyskytuje – některé nové metody ale umožňují hrázděné plochy napodobovat.

Panely se vracejí
Je to podobné, jako u domů z betonových panelů. V továrně se z dřevěné hmoty vyrábějí panely, které jsou také osazeny dveřmi a okny, mají technické rozvody a dokonce i omítku. Na staveništi se pak skládají po způsobu stavebnice – jednotlivé panely mají speciální spojovací kotvy. 

Panelové dřevostavby zápasí o první příčku žebříčku pozornosti stavebníků s domy, stavěnými za použití rámu vyplněného tepelnou izolací a opláštěného sádrovláknitými deskami. Ke stavbě stačí základová deska, na níž je smontován nosný dřevěný rošt. Další práce pak jsou stejně jako u panelové verze vesměs „suché“, takže je lze provádět i v tuhém mrazu. Jednodušší verze obou těchto druhů domků lze postavit i za jeden jediný den! Všechny použité materiály samozřejmě musejí být zdravotně nezávadné. Výsledná podoba domu je pak často nerozeznatelná od stavení zděného.

Sruby a roubenky
Pořídit si tyto domy vyžaduje především vhodné místo – mohou být krásné u lesa, ale zcela nevhodné v řadě zděných staveb. Klasické roubenky byly jen z nahrubo opracovaných kmenů, poskládaných na sebe. Spáry se vyplňovaly mechem, dřevo se natíralo vápnem – bylo to velmi hezké, ale profukovalo. Proto se moderní roubenky dělají ze sendvičových konstrukcí: trámová stěná je zvenčí pokrytá tepelnou izolací, zamaskovanou ještě napodobeninou masivních trámů.

 
Srub je ideálem milovníků přírody a divočiny. Staví se z jen minimálně upravených kmenů: obvykle smrkových. Nejvíce „přírodní“ je kanadská verze srubů, budovaných z kmenů jenom zbavených kůry. Naopak norský způsob stavby srubů používá klády z vnější i vnitřní strany opracované, takže vytvářejí rovnou stěnu..
 

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.