OUT OF THE BOX: nekonvenčnost v architektuře

03. Únor 2021

Monotónní, betonové, strohé, šedivé krychle a kvádry. Tak by se dal stručně shrnout KONSTRUKTIVISMUS, směr, který oprostil architekturu od ozdobných prvků (pilastrů, balustrád, supraport a plastických ornamentů), ale tím také popřel emocionální a estetické potřeby člověka. Postmoderní DEKONSTRUKTIVISMUS proti němu protestuje a prosazuje tvarovou nepravidelnost, nevázanost a nepředvídatelnost. Vznikají budovy, které vypadají deformovaně nebo nedokončeně.



ZPĚT
 
   

Inovativní architektura dnešní doby působí na naši imaginaci. Signifikantním trendem současnosti se stává KŘIVKA, a to především díky digitálním technologiím, které umožňují modelovat oblé tvary ve 3D.

EGG BUILDING, Peking, Čína 
Tato půvabná kopulovitá budova je ponořena ve vodě a je pozoruhodná nejen nad hladinou, ale i pod ní. Jedná se o umělecké centrum, jehož součástí je operní sál, koncertní sál, galerie a divadlo. Budovu navrhl francouzský architekt Paul Andreu .
Skořápku „vejce” tvoří ocelová konstrukce pokrytá titanovými deskami a průhledným sklem. Jedná se o největší kopuli na světě. Všechny vchody do budovy jsou umístěné pod hladinou umělého jezera a dovnitř se dá dostat pouze podvodními tunely. Díky technologiím voda v
umělém jezeře ani v zimě nezamrzá. Egg Building se nachází v srdci Pekingu a podle požadavků projektantů města nesměla výška budovy překročit výšku Velké síně lidu. Proto se deset pater budovy nachází pod zemí.

SHERATON HOTEL, Huzhou, Čína
Luxusní hotel Sheraton v Huzhou navrhl čínský architekt Yansong Ma z pekingského studia MAD Architects. Jde o první pětihvězdičkový hotel v pevninské Číně pro elitní business třídu. Tento elegantní a současně extravagantní hotel má tvar prstence, který vystupuje z jezera Tai. Návrh je postaven na myšlence nekonečna. V noci se oválná budova odráží na vodní hladině a vytváří surrealistický obraz, v němž dochází ke spojení snu a skutečnosti. Fasáda hotelu je pokryta vrstvami bílých hliníkových prstenců a sklem. Celá budova je jasně osvětlena vnitřním i vnějším LED osvětlením. Připomíná tak měsíc v úplňku vycházející nad jezerem.

THE EXCHANGE, Sydney, Austrálie
Originální budova The Exchange se nachází v Sydney a vznikla v opozici k výškovým budovám, jimiž je obklopena. Díky kruhovému tvaru je budova rozpoznatelná ze všech stran. Plně prosklená fasáda vytváří otevřený a transparentní prostor, který je přístupný ze všech směrů. Geometrie budovy stojí na principu dynamického posouvání podlahových desek. Posunutím podlahových desek se na každé úrovni vytvořily venkovní terasy. Plášť budovy je tvořen dřevěnými nitěmi, které budovu nepravidelně obepínají a působí dojmem ptačího hnízda uprostřed městské džungle. Budovu navrhl japonský architekt Kengo Kuma,
jenž je rovněž autorem návrhu nového národního stadionu v Tokiu, který byl postaven pro letní olympijské hry 2020.

ALDAR HEADQUARTERS BUILDING, Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty 
Tento ikonický mrakodrap s výrazným designem navždy změnil panorama Abú Dhabí. Budova vypadá jako mince stojící na svém okraji a je jednou z prvních kruhových budov na Středním východě. Tvoří ji dvě inovativní vypouklé kruhové fasády pokryté mřížkou. Pro architekta Marwana Zgheiba spočívá síla stavby v její jednoduchosti. Autor byl inspirován skořápkou škeble. Kruh symbolizuje nekonečno a jednotu, která zahrnuje veškerý prostor a čas. Mrakodrap Aldar Headquaters získal několik ocenění a uznání, včetně titulu „Best Futuristic Design“, kterou uděluje The Building Exchange (BEX).

 

Text: Ivana Molnárová

Foto: thenationalnews.com/allarchitecuredesigns.com/cz.sputniknews.com/TimeOut






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.