Londýn: Vedle okurky vyrostla šunka

22. Listopad 2019

Finančním srdcem světa je stále ještě City of London, kde před pár měsíci vyrostl další mrakodrap. Svojí přezdívkou se dokonale zařadil do „kuchyňské“ sestavy zde už stojících kancelářských věží. Říká se mu totiž Konzerva šunky, přičemž kousek od něj je Okurka a dalším sousedem je Struhadlo na sýr.



ZPĚT
 
   

Vedle okurky vyrostla šunka

Finančním srdcem světa je stále ještě City of London, kde před pár měsíci vyrostl další mrakodrap. Svojí přezdívkou se dokonale zařadil do „kuchyňské“ sestavy zde už stojících kancelářských věží. Říká se mu totiž Konzerva šunky, přičemž kousek od něj je Okurka a dalším sousedem je Struhadlo na sýr.
Všechny tyto mrakodrapy samozřejmě získaly své přezdívky, prozrazující typicky britský humor, na základě svého tvaru. Tak i Konzerva šunky (Can of Ham) se svým neoficiálním názvem honosí proto, že svým tvarem konzervu připomíná (právě v takovýchto konzervách se ostatně prodává i naše Pražská šunka). Správně by se ovšem mělo novému mrakodrapu říkat 70 St. Mary Axe (70 SMA) – jenže to je přece název tak nudný…

Tulipán zatím zvadl

Budova s 21 patry a výškou 90 metrů samozřejmě nezískala svoji podobu jen zásluhou architektů – tvar je pečlivě propočítán tak, aby Konzerva šunky mohla maximálně využít elektrické energie z panelů na střeše a aby její vertikální hliníkové žaluzie na celoskleněné fasádě v létě co nejlépe odstínily kanceláře. Pod budovou jsou pak v souladu s nejmodernějšími trendy vyvrtány šachty pro ukládání tepelné energie.
Interiér je víceméně konzervativní – většina stěn je tu však posuvných, takže se dají rychle vytvořit kanceláře či zasedací místnosti téměř jakýchkoli rozměrů. Že je budova připravena pro úředníky 21. století – nikoli pro muže s tradiční buřinkou a deštníkem – o tom svědčí podzemní parkoviště pro 360 bicyklů, propojené s prostorami skrývajícími 35 sprch a skříňky na šaty.

Velmi užitečná a využívaná je určitě také aplikace pro mobily 70 SMA, která slouží k objednávkám kávy a jídla, rezervaci časů v posilovně která je přímo v budově, půjčování bicyklů ve vlastní půjčovně apod.
Do sestavy mrakodrapů na břehu Temže měl brzy přibýt ještě 305 metrů vysoký „Tulipán“. Jeho výstavbu však starosta Londýna Sadik Chán zastavil. Proč? Říká se, že kvůli obavám z Brexitu, v jehož důsledku by mohla budova zůstat prázdná.
Developeři se ale – přinejmenším oficiálně - stále nevzdávají svých plánů, podle nichž by mělo v City of London do roku 2026 vyrůst ještě 13 kancelářských věží. Jenže kdoví: možná u nich jde pouze o povinný optimismus určený k uklidnění investorů.

V Praze ztroskotá loď

Budování kancelářských věží, obvykle v nejnižších patrech vybavených obchody a naopak v nejvyšších drahými byty, je momentálně jedním z velice vzkvétajících odvětví stavebnictví. Zatímco s byty je leckde – třeba u nás – problém, sklenění obři určení pro ženy a muže s klotovými rukávy rostou jak houby po dešti.
Někde jsou zdrojem pýchy – jako třeba v případě 828 metrů vysoké věže Burdž Chalífa v Dubaji, jejíchž 160 pater kromě hotelů a bytů samozřejmě hostí i superdrahé kanceláře. Zatímco v Dubaji mají díky Burdž Chalífovi světové prvenství v kategorii „výška“, Rusko je zas pyšné na evropský primát: drží ho business tower Lachta Centr (462 metrů) v Petrohradu.

V Česku je zatím se svými 111 metry nejvyšší stavbou AZ Tower v Brně. V Praze už se ale chystá výstavba nepříliš nápaditě nazvané věže Top Tower, která bude mít výšku 135 metrů. Kromě běžného vybavení má skrývat také 250 malých (!) nájemních bytů.
Hlavně však půjde svým způsobem o umělecké dílo – ke stavbě totiž bude upevněn vrak plavidla z dílny sochaře Davida Černého: vstup do budovy bude v obřím lodním šroubu. Slepenec domu a vraku má být zprávou z budoucna, kdy se vinou stoupání hladiny moří a obřích bouří bude moci velká loď opravdu dostat až do Prahy a nabourat zde do věžáku. Pokud se toto dílo – jež se má začít stavět v roce 2021 – skutečně podaří realizovat, bude mít Praha konečně architektonicky zcela mimořádnou stavbu.

Kostičkovaný klid a DNA

Zatímco jinde se stavitelé věží honí za výškovými rekordy či originalitou, v dánském Billundu si firma LEGO staví kanceláře pro 2 000 zaměstnanců tím nejlogičtějším způsobem – ze zvětšených napodobenin svých slavných kostiček.
Velmi zde dbají na pohodu svých zaměstnanců. „V budově vznikají flexibilní prostory pro „týmové rodiny“, v nichž se lidé mohou scházet k poradám, jídlu či posezení nad kávou, stejně jako se v případě potřeby uchýlit do místností, kde budou zcela sami, a přemýšlet či odpočívat,“ vysvětluje Anneke Beerkensová, vedoucí antropoložka pracovišť LEGO Group.

Kromě na lidi v Dánsku samozřejmě také myslí na přírodu. Střechy garáží u nových kanceláří pokrývá 4 150 solárních panelů, jež vyprodukují víc než milion kilowatthodin ročně: to představuje polovinu spotřeby elektřiny areálu. Střechy samotných kancelářských budov pak pokrývají trvalky rozchodníky, které absorbují CO2. Až bude za dva roky celý areál LEGO dostavěný, má zaměstnancům nabídnout dokonalou pohodu a klid. „Nejraději bychom, aby se tu všichni cítili jako doma,“ usmívá se Anneke Beerkensová.

To v čínském Šenženu domov a pracoviště přiblížili na vzdálenost pouhých několika desítek metrů. Komplex firmy iCarbonX zde budou tvořit dvě šroubovicovitě zatočené věže (samozřejmě inspirované tvarem DNA). V jedné budou kanceláře, ve druhé byty, střešní terasa, klinika, tělocvičny, podniky rychlého občerstvení, business klub, výstavní a přednáškový sál, kvalitní „večeřová“ restaurace a spousta dalších volnočasových prostor. Třešničkou na dortu pak budou čtyři skleněné můstky, spojující obě věže: jejich stěny budou pokryté hustou džunglí místních tropických rostlin.

Foto: Shutterstock

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.