Ekologické bydlení je i ekonomické

24. Září 2020

Ekologická řešení jsou většinou i ekonomická. Také proto se ekologické bydlení v posledních letech stává trendem. Ekobydlení však představuje i životní styl a životní filozofii. Ekologické domy jsou obklopené přírodou a jsou únikem od spěchu a stresu velkoměst.

Ekobydlení se týká především nízkoenergetických a pasivních domů, staveb z přírodních materiálů, například dřevostaveb, a soběstačných domů. Ale v podstatě každý dům může alespoň částečně přejít na ekologický provoz.



ZPĚT
 
   

Solární panely

Jednou z možností, jak dosáhnout energetické soběstačnosti, je umístit na střechu domu solární panely. Panely přeměňují světelnou energii na energii elektrickou. Získanou energii lze využít pro ohřev vody nebo pro chod elektrických spotřebičů. 

Počáteční investice do solárních panelů se vám může zdát vysoká, ale pak už budete získávat energii zadarmo. Možná máte pochybnosti, zda jsou u nás k tomu vůbec vhodné klimatické podmínky. Vždyť v dlouhém zimním období přibývá tmy a ubývá světla. V tom případě můžete zvážit méně známou alternativu, jíž je tepelné čerpadlo.

Tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo je stroj, který lze využívat k ohřevu vody. Teplo může být čerpáno ze země i ze vzduchu.

Ze země do vody je teplo přenášeno cirkulující nemrznoucí kapalinou o nízké teplotě varu, která sbírá teplo v několik set metrů dlouhém potrubí uloženém pod povrchem země. Nemrznoucí kapalina se při průchodu zemí a kompresorem ohřívá a tepelný přírůstek předává topné vodě. Princip komprese spočívá v tom, že při stlačení látky stoupá její teplota.

Teplo je možné čerpat také z venkovního vzduchu. V současnosti jsou tato čerpadla funkční až do -25 °C. Tato čerpadla jsou mnohem využívanější, jelikož nevyžadují vrt do země.

Pořízení tepelného čerpadla je velmi nákladné, pohybuje se v řádu statisíců. Je však možné využít státní dotace.

Dokonalá izolace

Trendem dnešní doby jsou pasivní domy, u nichž se klade důraz na dokonalou izolaci, která má zabránit zbytečným ztrátám tepla. Roční spotřeba tepla na vytápění je tak u pasivních domů výrazně nižší.

Jako konstrukční systém se u pasivních domů využívají zděné, cihlové i dřevěné konstrukce. O větrání a přísun čerstvého vzduchu se stará rekuperace. Díky dokonalé izolaci uvnitř pasivního domu vůbec nepocítíme, že přichází podzim nebo zima. K udržení komfortní teploty v domě stačí i malé topné těleso.

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.