Dům z 3D tiskárny. Budoucnost realitního trhu_.

13. Duben 2021

V srpnu 2020 se v Praze na Střeleckém ostrově představil první český 3D dům. Tedy dům “vytištěný” na 3D tiskárně. Vznikl ze 17 tun speciální směsi, tiskl se 22 hodin a 28 dní trvalo než ztvrdnul. Dům je obyvatelný, má kompletní rozvody, okna, dveře a zelenou střechu. Jde ale jen o umělecký výstřelek nebo o budoucnost trhu s realitami?ZPĚT
 
   

Prvok: První český dům z 3D tiskárny 

Tištěný dům Prvok váží 30 tun a na délku měří přes 13 metrů. Vznikl ve spolupráci s Experimentálním centrem Fakulty stavební ČVUT. Dům má za sebou i zkoušku odolností, kdy byla jeho vnitřní nosná konstrukce zatížena 50 tunami. To je zhruba stejná váha jako jsou dva nákladní vozy plně naložené štěrkem. Právě odolnosti proti zátěži je jednou z podmínek k dalšímu rozšíření 3D tisku staveb.

Hlavní argumentem pro tisk domů je rychlost a nižší náklady. Materiály jsou také z větší části recyklované. Tím pádem nezatěžují tolik životní prostředí a představují dostupnou alternativu na trhu s bydlením. Zároveň nabízí velké možnosti v designu, takže se přizpůsobí všem potenciálním majitelům. Prvok se ale na realitní trh nedostane.

Úskalí při 3D tisku
Tisk domu představuje také určitou výzvu. Nesmí se tisknout ani moc rychle nebo pomalu. A náročné je také umíchání speciální směsi. Ta totiž musí mít ideální konzistenci. A samotné prostředí nesmí být vlhké a je potřeba v něm udržet stálou teplotu. Poškodit 3D tisk může i slunce. Beton totiž při vysoké teplotě může začít tuhnout už v hadici.

Náročné podmínky 3D tisku tak spíše ukazují, že se ještě nějakou dobu nebudeme masivně setkávat s vytištěnými domy.

První 3D dům na realitním trhu
Americká firma SQ4D se zaměřuje na stavbu ekologických a dostupných domů, které budou postavené rychle a zároveň bezpečně. Tiskárnu si firma sestrojila sama a nyní svůj vytištěný dům prodává za 6,4 milionu korun. Užitná plocha 3D domu je 130 m2 a stojí na pozemku o rozloze 1 000 m2.

Dům se nachází v městě Riverhead kousek od New Yorku. Cena domu je asi o třetinu nižší, než srovnatelné veliké domy v lokalitě. Nabízí tak možnost dostupnějšího bydlení.

Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock / Blesk.cz
 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.