BRUTALISMUS: hledání krásy v ošklivosti

23. Červenec 2021

Brutalismus se prosazoval v české i světové architektuře od 50. let do 70. let. Mezi jeho hlavní vyjadřovací prostředky patřil surový beton a prosklené ocelové konstrukce. Tyto stavby jsou dodnes kontroverzní a opravdu jen málokdo dokáže ocenit jejich drsnou poetičnost.ZPĚT
 
   

Jednou z nejznámějších pražských staveb v brutalistním stylu je obchodní dům KOTVA, který navrhli manželé Machoninovi. 

Antracitová ocelová konstrukce stojí na půdorysu tvořeném šestiúhelníky a zajímavě zapadá mezi sousední budovy. V době svého vzniku stavba působila jako high-tech budova budoucnosti. Dnes se v ní nachází luxusní obchody a bary se střešními terasami poskytujícími výhled na historické jádro Prahy. Manželé Machoninovi jsou také autory hotelu THERMAL v Karlových Varech. Hotel ve státním vlastnictví bohužel desítky let chátral, a tak je pro nás dnes těžké představit si, že i tato stavba se střešním bazénem mohla v minulosti vzbuzovat nadšení a vystihovat ducha doby. Hotel Thermal každoročně ožívá při příležitosti konání Mezinárodního filmového festivalu. Další ukázkou brutalismu v architektuře je například NOVÁ SCÉNA Národního divadla, jejímž autorem je Karel Prager. Stavba je významná specifickým využitím skla v architektuře.

Mnoho brutalistních staveb nepatří mezi kulturní památky, jsou považovány za pouhý pozůstatek komunismu a veřejností jsou vnímány podobně jako paneláková sídliště. Přitom se ve spoustě případů jedná o unikátní díla talentovaných českých architektů. Brutalistní architektura nám může připadat ošklivá, ale byla důležitým vývojovým mezistupněm mezi historizujícími slohy a dnešní postmoderní architekturou.

 

Připravila: Ivana Molnárová
 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.