3D tiskárna v módě, designu a architektuře

03. Březen 2021

Před pár lety by nejspíš nikoho nenapadlo vytisknout si židli, koktejlové šaty nebo dokonce dům. To všechno je dnes možné a je jen otázkou času, než se produkty 3D tiskárny stanou mainstreamem. Pojďte se s námi podívat, jaké trendy přinesou příští léta a desetiletí.



ZPĚT
 
   

Iris van Herpen a 3D printy na módních molech 

Iris van Herpen je nizozemská módní návrhářka proslulá propojováním tradičního krejčovství haute couture s nejmodernějšími technologiemi. I ris van Herpen každoročně vystavuje své nové kolekce na pařížském týdnu módy a její modely jsou součástí stálé sbírky metropolitního muzea umění MET v New Yorku.

První model vytištěný na 3D tiskárně předvedla Iris van Herpen v roce 2010. Model byl inspirován krystaly vody a byl vyroben z bílého polyamidu. Jde o prototyp “tech couture”, kdy se model už nešije, ale tiskne. Návrhářka vytváří většinu svých modelů ve spolupráci s profesionály působícími v oblasti vědy a techniky. Například kolekce “Sensory Seas” z roku 2020 byla inspirována mořskou ekologií.

Iris van Herpen je první návrhářkou, která přijala 3D tisk jako techniku v ýroby oděvů. Její modely si oblíbily zpěvačky Lady Gaga a Bjork, které rády šokují. 

V současné módě se 3D tiskárna používá především k vyrábění bižuterie, ozdob a módních doplňků.

Vliv 3D tiskárny na průmyslový design

3D tisk je výrobní proces, při kterém se z digitálního designu pomocí různých materiálů vytiskne výrobek, který může být využit v průmyslovém designu nebo v jiném průmyslovém odvětví.

Pokud se pohybujete v průmyslovém designu, pravděpodobně je pro vás používání 3D tiskárny stejně přirozené jako používání počítače. Zvučné značky, jako je například Nike, už prodávají produkty, které byly vyrobeny pomocí 3D tisku.

3D tisk přispěl především ke zefektivnění a zrychlení výrobních procesů. Společnost Nike je schopna prostřednictvím technologie 3D tisku vyrobit za dva dny model, jehož výroba by dříve trvala několik týdnů. Díky rychlosti 3D tisku tak mohou firmy vytvářet vzorky nového designu, ty testovat a přizpůsobovat poptávce předtím, než se přistoupí k výrobě konečného produktu. Designéři tak dostávají více příležitostí vylepšovat své originální koncepty. Současně se minimalizuje plýtvání materiálem a manuální prací, což by mohlo vnést do designu více udržitelnosti.

Proč si nevytisknout třeba dům? 
3D tisk mění mnoho průmyslových odvětví po celém světě. Výjimkou není ani stavební průmysl. Právě domy vytisknuté na 3D tiskárně by v budoucnu mohly představovat jednu z variant levného bydlení. 3D tištěné domy jsou stále ve vývoji, ale přesto vás přijdou na mnohem méně peněz, než dům postavený pomocí klasických konstrukčních metod. U projektů, které jsou aktuálně ve vývoji, se náklady pohybují v řádu 10 000 dolarů.

Protože drtivá většina vytištěných domů je vyrobena z betonu, měly by vydržet stejně dlouho jako tradiční betonové konstrukce, tedy alespoň 50 let. Po celém světě již existují projekty, které jsou zaměřeny na 3D tisk domů vhodných k bydlení.

Například v Mexiku se nachází obrovská 3D tiskárna, která se používá k vytvoření zcela nové čtvrti. Dokončení každého domu trvá přibližně 24 hodin. Cílem projektu je umožnit Mexičanům ve venkovských oblastech Mexika přestěhovat se z chatrčí do těchto nových dvoulůžkových domů. Předpokládá se, že podobný vývoj by mohl pomoci vyřešit narůstající krizi v oblasti bydlení v mnoha zemích po celém světě.

Text: Ivana Molnárová

Zdroje obrázků: https://www.irisvanherpen.com/ https://www.houbenvanmierlo.nl/






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.