Vytvořte si dokonalou terasu

14. Červen 2022

Od klidných snídaní po rodinné večeře pod hvězdným nebem – terasy se staly rozšířeným obytným prostorem. Právě proto se architekti stále více zaměřují na to, aby byl exteriér stejně pohodlný jako váš obývák. Prozradíme vám, jak vybudovat trendy terasu.ZPĚT
 
   

Terasy jsou ideálním místem, kde si lze užívat teplého počasí nebo volného času s rodinou a přáteli. Extrémní letní horka a podcenění správného návrhu však mohou způsobit, že i ta nejhezčí terasa zůstane nevyužita.

Začněte od základů
Zahrada je prostorem, kde se člověk dostává do kontaktu s přírodou a načerpá energii. Proč tuto možnost nevyužít při návrhu terasy jako přechodného prostoru mezi domem a zahradou? Prvním úkolem je výběr venkovní dlažby. Kromě vzhledu musíte zohlednit i vliv prostředí a přírodních živlů. Ideální je nechat si při volbě podlahové krytiny poradit od odborníků.
„Před koupí podlahové krytiny si nejdříve ujasněte, jak se bude plocha využívat. Do okolí bazénu volte protiskluzové podlahy jako WPC desky nebo keramickou dlažbu. Pro příjezdové cesty či zahradní chodníky se hodí betonové dlažby, jež jsou k dispozici v mnohých dekorech. Dřevěná klasika vynikne v okolí celého domu, musíte ale počítat s pravidelnou údržbou a nátěry. Méně odolné dřevo bude rovněž náchylnější na teploty, a časem se může zkroutit,“ upozorňuje David Benda, odborník na zahrady.

Aby vás počasí nezaskočilo
Ať už si čtete u bazénu nebo grilujete venku s rodinou a přáteli, ukryjte se před silným sluncem pod slunečníky. Ochrání vás před ultrafialovými paprsky, takže si můžete užívat bez obav ze spálení. Pořiďte si volně stojící terasový slunečník, který lze libovolně přemisťovat, nebo si kupte takový, jež se vejde do středu stolu na terase.
Pokud slunečník nestačí, můžete k domu připevnit markýzu. Díky ní snížíte dopad slunečního světla či odlesků a ochráníte terasový nábytek. Vyrábí se v několika stylech a jejich instalace může být stejně snadná jako otevření slunečníku. „Markýzy se vyrábějí v několika konstrukčních typech: kazetové, kloubové, pouzdrové a balkónové, ale také upínací nebo s padacími rameny. Jejich montáž je jednoduchá – postačí je připevnit k nosní stěně domu. Kromě pestrých dekorů a konstrukčních typů lze vybírat i způsob ovládání – manuální nebo elektrický,“ vysvětluje specialista.

Dopřejte si soukromí
Čím více času trávíte venku, tím více potřebujete chránit soukromí od pohledů sousedů či kolemjdoucích. Ploty jsou výbornou pohledovou bariérou mezi vaším pozemkem a ulicí. Design oplocení by měl ladit s vaším domem a s okolitým prostředím, ale neměl by být na prvním místě. Šikovným pomocníkem jsou taktéž živé ploty a keře. Aby vám ale nepřerostly přes hlavu, vyžadují pravidelné zastřihávání a zalévání. „Pokud hledáte zajímavější způsob, jak ochránit soukromí, pořiďte si zahradní altánek. Vypadá výborně a snadno na něj připevníte boční díly z textilií, které ochrání nejen před pohledy ale i deštěm či větrem. Kromě toho dodá zahradě exotický šmrnc,“ radí odborník z Hornbachu.

Když interiér zavítá do zahrady
Zahradní kuchyně jsou hitem už několik let. Oceníte relax na čerstvém vzduchu v dokonalém pohodlí? S modulárními zahradními sestavami si vytvoříte dokonalý zahradní obývák s tím nejhezčím výhledem. „Zahradní nábytek se prodává v kompletních kolekcích obsahujících stůl, židle, křesla i lehátka. Doplnit je lze o lavice, taburety či výrobky šité na míru. Sortiment je široký a ideální sestavu si najde opravdu každý,“ hovoří David Benda. Na dotvoření atmosféry zakomponujte do venkovního pokoje také zahradní krb. Esteticky ale i funkčně vylepší terasu osvětlení. Pro zahradní obýváky je nejvhodnější vestavěné venkovní osvětlení zapuštěné přímo do podlahy, ideálně se zabudovanou funkcí ztlumování.

Bohémské nebe
Vykouzlete na terase bohémskou atmosféru kombinováním a vrstvením barev, materiálů a motivů. Experimentujte se vzorovanými koberci, pořiďte si rostliny různé výšky a vyberte si pohodlný venkovní nábytek, na kterém můžete relaxovat. „Závěsná houpací křesla se letos stala opravdovým hitem. Vypadají stylově a terase dodají bohémský a uvolněný vzhled. Pro větší pohodlí doplňte houpačku s měkkými polštáři a dekou. Alternativou k závěsnému křeslu je houpací síť upevněná v rohu terasy,“ radí specialista.

Nejen okrasné rostliny
Zeleň na terasu zkrátka patří. Pokud nemáte dostatečně prostrannou zahradu, nemusíte se nutně rozhodovat mezi okrasnou zahradou nebo prostorem na posezení. Ideálním řešením jsou vyvýšené záhony. Do vysokých nádob můžete vysázet nejen květy a okrasnou trávu, ale i kuchyňské bylinky či zeleninu. Druhou možností jsou vertikální zahrady. „Zahrady, které rostou směrem nahoru, šetři místo a zlepšují estetiku každého exteriéru. Svislou zahrádku snadno vytvoříte díky mřížím na popínavé rostliny. Nechte je obrůst okrasným břečťanem, nebo na ně zavěste květináče s květy, kapradími či sukulenty,“ dodává David Benda.

Autor: MÉDEA PUBLIC RELATIONS, Zdroj foto: MÉDEA PUBLIC RELATIONS
 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.