Vistárie je velmi oblíbená rostlina, protože v dobrých podmínkách roste doslova jako plevel. Patří mezi okrasné popínavé dřeviny. Krásně se pne a vytváří příjemný stín, který oceníte hlavně v létě. Zároveň nádherně kvete a je dokonalou ozdobou zahradní pergoly. Je oblíbená především proto, že nepotřebuje žádnou speciální péči. Spíš dávejte pozor, aby vám nepřerostla přes hlavu. Roste rychle a tak je potřeba ji například pravidelně prořezávat. Podívejte se na další tipy, jak úspěšně pěstovat vistárii.
Jaké místo a půda jsou pro vistárii vhodné
Vistárii svědčí slunce, takže se nebojte ji umístit na místa, kde je ho dostatek. Úplně nemusí severní studený vítr. Co se týče půdy, má ráda propustnou, hlinitou půdu případně trochu odlehčenou pískem. Nevadí ji polostín, ale pozor na příliš vlhkou půdy. Výrazně přemokření nemá ráda. Ideální je příležitostné hnojení hnojivy bohatými na dusík a fosfor.
Jak vistárii pěstovat: Bez opory určitě ne
Při pěstování vistárie nezapomeňte hlavně na to, že je to velmi rychle rostoucí dřevina a že má opravdu silné větve, které rozhodně nejde pěstovat bez opory. Větve jsou totiž velmi těžké a kmen bývá často tlustý. Snadno by mohly poškodit třeba střešní krytinu a okapové žlaby. Ideální je pěstovat vistárii na pergole, nebo ji nechat táhnout po zdi. Ale pouze s dostatečnou oporou.
Velkou výhodou vistárie je, že dokáže zakrýt i nevzhledné části domu. V létě totiž nádherně kvete a i mimo kvetení má krásné zelené listy.
Vistárii můžete pěstovat i v nádobách například na terase. Ale v takovém případě musíte dbát na to, aby vám kořeny v zimě nezmrzly.
Liány dorůstají do výšky klidně 8-12 metrů. Ovíjivé jsou kmeny i větve. Květy vistárie jsou pak opravdu impozantní a nádherné. Jejich krásně barevné převislé hrozny mohou být bílé, fialové až modro fialové nebo růžové. Jsou až 50 cm dlouhé.
Jak vistárii krotit v bujném růstu
Základem úspěšného pěstování vistárie je také pravidelné a hluboké prořezávání, jinak vám rostlina opravdu přeroste přes hlavu. Pravidelným řezem také přispíváte bohatému kvetení. Ideálně v dubnu prořezejte loňské výhony. Ideální na tři pupeny od hlavního stonku. Pozor na mohutné pupeny, které mohou ukrývat soukvětí. Na konci zimy pak odstraňte všechny zbytečné a překážející výhony. Nebojte se vistárii prořezávat i během roku, když se vám zdá, že bují až moc.
Prořezávání vistárie vám umožní korigovat velikost a tvar rostliny. Vistárie může za rok vyrazit až o několik metrů.
Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock