Vertikální zahrady: uklidní duši a osvěží tělo

22. Listopad 2019

Přes všechnu supermoderní techniku, která nás obklopuje, člověk pořád zůstává součástí přírody; jedním ze živočichů na planetě Zemi. A jako takový má potřeby, jež se po tisíce let nemění – třeba blízkost zeleně.



ZPĚT
 
   

Přes všechnu supermoderní techniku, která nás obklopuje, člověk pořád zůstává součástí přírody; jedním ze živočichů na planetě Zemi. A jako takový má potřeby, jež se po tisíce let nemění – třeba blízkost zeleně. Nestačí mu přitom unavený fíkus v obýváku a pár zaprášených neduživých stromků na ulici. Jak tuhle potřebu uspokojit?

Jedním z nejnovějších způsobů jsou vertikální zahrady, které se skvěle uplatní ve městě i u vás doma.
Jde o nápad francouzského botanika Patricka Blanka, který začal s pokrýváním domovních fasád zelení už v osmdesátých letech minulého století. V roce 2012 pak vytvořil zřejmě nejslavnější vertikální zahradu (le mur végétal) světa na fasádě Musée du Quai Branly v Paříži. V současnosti největší vertikální zahrada – kterou najdete v Singapuru - má plochu 2 300 metrů čtverečních!

Přinese zdraví i radost

Zahrady „nastojato“ jsou báječná věc z mnoha různých hledisek. Třeba proto, že nahrazují zeleň na pozemcích, jež byly použity pro výstavbu domů, skladišť, silnic apod. – a že jich u nás je. Samozřejmě na svislých stěnách nemůžeme pěstovat obilí ani sázet stromy: výjimečně a za cenu zvláštní péče do nich snad lze vysadit třeba jahody. Úspěch ale není zaručený.

Zato však tyto vertikální zahrady dokonale plní všechny ostatní funkce, jež zeleň může mít. Například zvyšují vlhkost vzduchu ve své blízkosti, což se při stále rostoucích letních teplotách ukazuje být vlastností neocenitelnou. Každý metr čtvereční vertikální zahrady za den uvolní do ovzduší zhruba půl litru vody. Zároveň přitom čistí vzduch, zachycuje prach a snižuje hladinu CO2, který rostliny pohlcují. Ejhle – ideální „klimatizace“ do kanceláří, bytů i městských ulic!
Velmi příznivá pro lidskou psychiku je už samotná zelená barva, která uklidňuje a přináší pocit pohody. Podle loňské studie provedené ve Francii umí vertikální stěny snížit bolesti hlavy zhruba o třetinu, upravit krevní tlak, přispět k lepšímu soustředění, celkově zlepšit kondici a s trochou nadsázky řečeno „zvýšit radost ze života“. To samozřejmě dovede každá větší plocha zeleně – jenže kde ji ve městech vzít?
Ve výčtu znamenitých vlastností vertikálních zahrad můžeme pokračovat třeba tím, že představují dokonalou zvukovou izolaci – přes stěnu pokrytou zelení se dostane jen minimum hluku z ulice. Nejdůležitější ale stejně zůstává fakt, že stěny porostlé zelení jsou jednoduše krásné. A každá troška krásy v našem životě je k nezaplacení.

Hydroponicky, nebo na substrátu?

Způsobů realizace vertikálních zahrad je několik – záleží především na tom, zda budou použity v interiéru nebo v exteriéru. Základem nejjednodušší varianty je kovový rám, který se připevní na stěnu anebo může i stát volně v prostoru. Rám se vyplní pevnou voděodolnou podložkou, na niž jsou připevněny plastové truhlíky, květináče nebo třeba „kapsy“ z geotextilií. Do nich se pak vysadí vhodné rostliny: v tomto bodě se vyplatí poradit se s odborníky.
Zakládáte-li si vertikální zelenou plochu doma či v interiéru vůbec, budete nejspíš potřebovat pomoc odborníků i v dalších ohledech – tedy pokud nebude umístěna na terase či na jiném osluněném místě. Vaše nová zahrada se totiž neobejde bez spousty světla a pravidelné zálivky. V interiéru bývá „krmena světlem“ ze speciálních LED lamp, jež mají údajně pro růst rostlin ještě lepší vlastnosti, než samotné Slunce. Ozařování probíhá zhruba 10 až 12 hodin denně.
Pokud nechcete každý den kontrolovat a případně zalévat desítky či stovky „květináčů“, je třeba si pořídit i senzory ovládaný systém zavlažování. Tady už může začít skutečná „věda“ – v případě volby hydroponického systému pěstování (jinou možností je pěstování na substrátu) totiž zálivková voda musí obsahovat hnojivo, jehož koncentrace a složení se mohou z různých důvodů (například roční období, dosažení určitého vzrůstu aj.) měnit. Posledním důležitým bodem pak je napojení vertikální zahrady na kanalizaci, do níž se odvádějí přebytky zálivky apod. Interiérová vertikální zahrada špičkové kvality – osazená třeba rostlinami z podrostů tropických pralesů - tedy není nic moc jednoduchého. Ale té radosti, co vám dá!

Pořídíte i za pár šestáků 

V exteriéru je rovněž třeba vertikální zahradu pečlivě hlídat. Samozřejmě tu za vás většinu práce odvede slunce a déšť – citlivé senzory ale musejí dávat pozor, zda tyto přírodní zdroje odvádějí své dílo správně a není třeba jim pomoci.
S krásnými vertikálními zahradami se v posledních letech setkáváme už i u nás. Na 1 300 květin a bylinek roste na stěně Městské knihovny v Poličce – jsou krásné a navíc voní; vždyť je tu vysazena třeba máta či luční květy. Na administrativní budově AFI Karlín pak je na ploše 1 500 m2 v 584 malých „zahrádkách“ vysazeno na 41 000 rostlin!

Vertikální zahrady se momentálně dostaly do módy v novostavbách různých peněžních ústavů, hotelů apod. Zdá se však, že brzy budou rozšířeny i mezi „obecný lid“. Na internetu totiž už najdete návody, jak si domácí vertikální zahradu pořídit doslova za pár šestáků. Stačí třeba na kovový rám za rybářské vlasce pověsit podélně na polovinu přeříznuté PET lahve, které vyplníte substrátem a osadíte vhodnými rostlinami. Samozřejmě je třeba zalévat, hnojit a případně přisvěcovat – nic z toho vás však finančně nezruinuje. A krásnou zelenou stěnou se můžete těšit celý den. Zvláště když si necháte listy rostlin upravit „leskováním“, aby se na nich neusazoval prach a krásně se leskly. Nebo snad dáte přednost nyní módním „obrazům“ z mechů doplněných dalšími rostlinami? V každém případě si buďte jisti, že pořízením vertikální zahrady uděláte něco opravdu užitečného jak pro sebe, tak pro přírodu…

 

Džungle proti džungli
Dobrým nápadem je také městská lavička, doplněná vertikální zahradou. Energii dodávají fotovoltaické panely, chce to jen čerpadlo, vodu, mikropočítač a občasné kontroly. Za pár týdnů se vertikální zahrada rozroste a vy budete na lavičce uprostřed městské džungle odpočívat ve vlahém stínu voňavé rostlinné „džungle“…





Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.