Čím dál víc lidí chce mít doma kousek džungle či šumavské louky – prostě milou zeleň, která potěší oči a dá odpočinout mysli uštvané stresem. Mezi nejlepší české firmy, které vám takový domácí kus divočiny dokážou pořídit, patří Hydroponie s.r.o.
Jak dlouho vaše firma na trhu působí?, ptám se ing. Anny Kubáňové z této společnosti.
Firma působí na trhu od roku 1992, zpočátku poskytovala celou škálu zahradnických služeb, po roce 2000 se věnuje pouze ozeleňování interiérů a výsadbám stromů do interiéru – od návrhů přes dodání až po servis.
Na co jste v této souvislosti nejvíce pyšní?
Byly to asi před mnoha lety výsadby v obchodních centrech Olympia v Brně, Nový Smíchov v Praze nebo Nová Karolína v Ostravě: s řadou velkých vzrostlých stromů a s použitím minerálních substrátů, které tu do té doby nikdo nepoužíval. Pak ještě zelená stěna ve firmě Essens v Brně mezi schodišti (s plochou asi 80 m2) a určitě výsadba osm metrů vysoké černé olivy (Bucida buceras) v Danube house v Praze.
Mění se módy zelených interiérových stěn - přicházejí například více do obliby mechové obrazy?
Před šesti nebo sedmi lety jsme byli jedni z prvních, kdo instalovali zelené stěny v interiérech. Používali jsme technologii hydroponie na textiliích jako „otec“ zelených stěn Patrick Blanc, francouzský botanik a umělecký designer. Zelená stěna z živých rostlin vyžaduje zejména dobré světelné podmínky – my si většinou pomůžeme vegetačním osvětlením. Mechové stěny a obrazy naopak nepotřebují světlo. Mech je mrtvý a stabilizovaný. Mechové a živé zelené stěny si nekonkurují, každá má své vhodné místo v interiéru.
Mají Češi nějaké specifické požadavky na druhy rostlin, barvy květů aj.?
Český zákazník nemá speciální požadavky na to, co se mu líbí. Spíše přitom odmítá rostlinné druhy, které nás provázely v čekárnách u lékaře nebo ve školách za „komančů“. Řada těchto druhů je přitom pro svou odolnost a pestrost sortimentu ve vyspělých evropských zemích velmi rozšířená a oblíbená. Rozmanité druhy rodu Sansevieria jsou například velice moderní, zatím co u nás často z uvedených důvodů tchýnin jazyk zavrhujeme. Podobně Philodendron - u nás známý i jako Monstera - který je vděčný a velice dekorativní rostlinou, často odmítáme akceptovat.
Existují studie o zdravotním vlivu zelených stěn na obyvatele místností?
Je tady celá řada zahraničních studií o pozitivním vlivu živých rostlin na lidskou psychiku a v té souvislosti například i zlepšení pracovního výkonu v na pracovišti. Další studie potvrdily pozitivní vliv rostlin na čistění vzduchu od těkavých látek (VOC). Pokusy, které podporovaly
přední nizozemské zahradnické firmy zas ukázaly, že intenzivní výsadby interiérových rostlin jako součástí stavby by nahradily různé ventilační systémy, které při nedostatečné hygieně mohou naopak být zdrojem škodlivých až nebezpečných mikroorganismů.
Budovy certifikované z hlediska udržitelné výstavby (BREEAM, LEED, DGNB) zatím u nás příliš neakcentují „zelené interiéry“. Ten může být pouze výsledkem té nejužší spolupráce architektů a interiérových zahradníků.“
Stanou se jednou zelené stěny normou, nebo zůstanou luxusem?
Nemůžeme říci, že zelená stěna je luxus. Často se v našich bytech instalují daleko dražší materiály, jejichž kvalitu nebo „hodnotu“ ale bez znalosti ceny ani nepoznáme. Jde spíše o hierarchii hodnot, která nám nebrání zaplatit dvojnásobnou cenu za dobrou značku auta nebo špičkovou elektroniku, zatímco ceny za rostliny v designových nádobách nebo zelené stěny jsou považované za nepřiměřené. Klamavá reklama, podobně jako u jiných produktů, vytváří dojem nebo přímo ujišťuje, že zelená stěna je bezúdržbová. Není to ale pravda - když zasadíme na metr čtvereční 35 rostlin, které rostou, tak jim odumírají staré listy, jedna rostlina přerůstá druhou apod.: to všechno pak potřebuje péči, jinak je po efektu. Bezúdržbová může být stěna jen do první potřeby čistění zavlažovacího systému.
Foto: Hydroponie s.r.o.