Stylové terasy, cestičky a chodníčky

01. Prosinec 2020

Součástí zahrady není jen trávník, keře, skalka nebo jezírko, ale také chodníčky, schůdky, terasy a plochy pro posezení u zahradního krbu. Provedení zpevněných zahradních ploch by mělo být vždy v souladu se stylem domu. Vybírat přitom můžete z různých materiálů, jako je beton, kámen, oblázky, cihly i dřevo. Inspirujte se současnými trendy.ZPĚT
 
   

Kámen 

Na chodníčky a cestičky, po kterých se nechodí příliš často, jsou velmi vhodné v trávě položené upravené ploché kameny, tzv. šlapáky. Vypadají stylově a dodávají zahradě osobité kouzlo. Kámen lze použít také na zahradní dlážděné plochy. Krása kamene vyniká především ve větších lámaných deskách. Dlažební desky z přírodního kamene jsou vhodné zejména pro dláždění nepravidelně tvarovaných ploch a chodníků.

Cihly

Stylově vypadá také cihlová dlažba z pálených cihel. Teplá barva cihel vhodně doplní teplou barvu fasády. Cihlová dlažba se vytváří pokládáním cihel naplocho do písku, obrubníky pak zapuštěním cihel nastojato do cementové malty.

Beton

Beton se skvěle hodí k moderní architektuře. Dnes je nejčastěji používán v kombinaci s kamenem, který této zpevněné ploše dodává přírodní vzhled. Beton bychom však neměli používat na větší plochy, protože brání přirozenému vsakování vody na zahradě.

Oblázky

Oblázkové plochy mají na zahradě především estetickou funkci. Oblázky jsou vhodné pro chodníky kolem kvetoucích záhonů nebo květináčů s rostlinami. Pod oblázky se pokládá netkaná textilie, která brání prorůstání plevele, ale přitom propouští vodu do spodních vrstev půdy.

Dřevo

Dřevěné trámy působí přirozeně v podhorském a horském prostředí, u dřevostaveb a srubových staveb. Dřevo lze použít také v podobě kůlů zatlučených vedle sebe do země. Příprava dá však hodně práce a dřevo navíc nemá příliš dlouhou životnost.

Foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.