Skalka ozdobou zahrady

13. Duben 2023

Sukulenty a trvalky jsou skvělým doplňkem každé zahrady. Díky své nenáročnosti zvládají různé klimatické podmínky. Přinášíme vám rady a tipy pro vytvoření dokonalé skalky.ZPĚT
 
   

Pokud nemáte dostatek času na péči o kytky, ale nechcete se jich vzdát, je skalka se sukulenty ideálním řešením. Nejenže dodá exteriéru horský půvab, ale zároveň bez vetší námahy vytvoří prostředí pro dokonalý relax. Navíc ji zvládnete vytvořit během víkendu a není zapotřebí žádný drahý materiál.

Ideální umístění a druh půdy
Před založením skalky si dobře promyslete, kam ji umístíte. Nejvhodnější je místo s dostatkem přirozeného světla, ale ne celodenně vystavené přímému slunci. Vybírejte sluneční místo s polostínem. Skalky se obvykle zakládají na svahovitých terénech, aby co nejvíce připomínaly horské prostředí. To ale neznamená, že ji nelze umístit na rovnou plochu. Sukulenty potřebují dobře odvodněnou půdu s výborným prouděním vzduchu. „Na zajištění správné drenáže použijte směs půdy s obsahem štěrku, perlitu nebo hrubého písku. Můžete si pořídit předem namíchanou zeminu pro kaktusy a sukulenty. Vyhněte se pěstování sukulentů v těžké půdě nebo v běžných směsích pro květináče, může totiž způsobit uhnití kořenů a další problémy,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v Hornbachu

Co budete potřebovat
Po výběru místa shromážděte potřebný materiál. Výhodou skalky je hlavně fakt, že na její vytvoření lze použít téměř cokoli. Nebojte se být kreativní a využijte vše, co nejdete v okolí domu. „Rozbité cihly nebo velké kameny poslouží k vytvoření přirozeně vypadajícího okraje zahrady. Staré pálené tašky můžete rozbít je a použít na přidání struktury do půdy. Výhodou keramických materiálů jako cihla či taška je jejich přírodní původ, tudíž nejsou škodlivé pro půdu. Nemusíte se tak obávat, že by rostlinám bránily v prospívání. Ušetříte peníze, a zároveň zrecyklujete odpad,“ uvádí specialista.
Kromě materiálu na vytvoření skalky, budete potřebovat i několik základních pomůcek pro práci. „Hodit se bude kolečko, velká lopata, menší lopatka a ochranné rukavice. Toto vybavení by nemělo chybět v žádné zahradě,“ hovoří David Benda.

Výběr rostlin
Při tvorbě skalky je důležitý výběr správných rostlin. „Před koupí rostlin zohledněte celkovou velkost a vzhled zahrady. Správnou kombinací sukulentů vytvoříte různé výšky a textury. Mezi oblíbené patří kromě tradičních sukulentů i opuncie, aloe, agáve či echeverie,“ radí David Benda.

Autor: MÉDEA PUBLIC RELATIONS, Zdroj foto: MÉDEA PUBLIC RELATIONS


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.