Pro zvířátka, která se neukládají k zimnímu spánku, se zimní měsíce stávají bojem o přežití. Poté, co sníh pokryje stromy a keře, přicházejí o své přirozené zdroje potravy. Jak připravit zahradu, aby byla přátelská ke zvířátkům a pomohla jim zimu přečkat?
Ptačí budky
Spousta našich ptáčků přebývá v dutinách stromů. Někteří z nich si tyto dutiny vytesávají sami. Například datli nebo strakapoudi. Většina ptáčků je však odkázána na dutiny vyhnilé, kterých v přírodě není nekonečně mnoho. Proto je vhodné vyvěšovat ptačí budky.
Budka slouží jako ochrana ptáčků před nepřízní počasí a před nejrůznějšími predátory, jimiž mohou být kočky nebo kuny. Ty většinou chytají ptáčky vylétávající z budky a packou vytahují z budky mláďata. Pokud by byla pro predátory budka dostupná, mohla by se stát i pastí. Poblíž vletového otvoru by tedy neměly být větve, ze kterých by mohli predátoři útočit.
Za poskytnutí bezpečného bydlení vám ptáčci budou vyzobávat hmyz, housenky a škůdce. Zahrada ožije i jejich zpěvem.
Krmítka pro ptáčky
Krmítko slouží k přikrmování ptáčků v zimním období. Můžete si ho koupit nebo vyrobit, a pak jednoduše zavěsit na strom na zahradě.
Sýkorky mají v oblibě lůj, slunečnicová semínka a drcené ořechy. Kosi si pochutnávají na bobulích ptačího zobu, černého bezu a jeřabin. Vrabci ocení pšenici, oves a strouhanku. Do krmítka můžete dát i speciální mix zakoupený ve zverimexu.
Ptačí zob a další pochoutky
Na zahradě můžete vysadit také okrasné keře s plody, které ptákům chutnají. A nemusí jít jen o ptačí zob. Ptactvo si pochutná také na plodech černého bezu, pámelníku, hlohu, skalníku nebo kaliny.
Nejlepší čas pro výsadbu okrasných keřů je právě nyní, na podzim.
Foto: Shutterstock