Pokojové rostliny pro pokoj vaší duše

04. Listopad 2020

Rostliny dokážou nejen ozvláštnit a oživit interiér. Přinášejí nám spoustu dalších benefitů. Snižují naši hladinu stresu, pomáhají nám psychicky se srovnat a podle některých výzkumů mají pozitivní vliv i na naši produktivitu. Se zelenými kamarády je spojena jen jedna jediná potíž. Nesmíme zapomenout na zalévání.  ZPĚT
 
   

Monstera, must have mileniálů 

Monstera je jedním z mikrotrendů v interiérovém designu. Díky Instagramu se v posledních letech stala nejoblíbenější pokojovkou, která v moderním interiéru mileniála prostě nesmí chybět. Monstera je velká, výrazná a velmi fotogenická. Právě pro tyto vlastnosti se stala módní ikonou pokojových rostlin.

Mileniálové nechtějí být obklopeni jen technologiemi, ale také zelení. Zeleň je důležitým prvkem biophilického designu, který se snaží obnovit naše spojení s přírodou.

Slovo Biophilia použil poprvé Erich Fromm ve svém díle Dějiny lidské destruktivity. Biophilii definoval jako lásku k životu a ke všemu živému. Moderní člověk tráví devadesát procent svého času v interiéru, a tak postrádá kontakt s živou přírodou. Biophilický design proto přináší živou přírodu do interiéru.

Velké pokojovky a palmy

Vhodně vybrané a vystavené rostliny dodají vašemu interiéru originální vzhled a přiblíží vás přírodě. Velké rostliny dokážou dokonale vyplnit prázdný prostor. Proto jsou ideální pro minimalistické interiéry. Zelené rostliny dodávají moderním monochromatickým interiérům také barevnost.

Je důležité pečlivě vybrat květináč, který bude svým designem odpovídat stylu vašeho interiéru, abyste dosáhli dojmu, po kterém toužíte. Do minimalistického interiéru se hodí vysoký hranatý květináč, v industriálním interiéru můžete využít betonový květináč, v bohémském interiéru se uplatní ručně pletený květináč s přírodním vzhledem.

Velké rostliny vypadají vkusně nejen jako solitéry, ale také ve skupinách. Pokud půjdete cestou přírodního koutku, volte vždy lichý počet pokojovek. Vytvoříte tak vyváženou kompozici. Nakombinovat můžete například difenbachii, filodendron a chrysalidokarpus.

V našich podmínkách můžeme pěstovat také některé druhy palem. Například datlovník, kokosovník nebo arekovou palmu.

Malé kaktusy a sukulenty

I malé rostlinky v interiérech vypadají krásně. Nejběžnějšími malými rostlinami jsou kaktusy a sukulenty. Pokud už vaši péči pár rostlinek nepřežilo, kaktusy jsou pro vás přesně tím pravým.

Sukulenty jsou rostliny, které ve svém těle shromažďují vodu. Ta jim dovoluje přežít i velmi dlouhá období sucha. Tyto pouštní a polopouštní rostliny vyžadují hodně světla a jen občasnou zálivku. Proto jim nevadí, když na ně zapomenete. Mezi sukulenty patří tlustice, dužnatka nebo aloe vera.

Bylinky v kuchyni

Dalším skvělým nápadem je bylinková zahrádka přímo ve vaší kuchyni. Bylinky nejen osvěží váš interiér, ale také ochutí vaše pokrmy. V kuchyni můžete pěstovat bazalku, tymián, oregano, rozmarýn, estragon, mátu, pažitku nebo petržel. Inspirujte se tipy designérů, jak zakomponovat bylinky do interiéru kuchyně:

• Pokud v kuchyni nemáte dostatek prostoru na bylinkovou zahradu, vyzkoušejte závěsné květináče, které mohou být zavěšené jak na stropě, tak i na zdi.

• Místo klasických květináčů můžete využít také retro designové plechové dózy na čaj a kávu.

• Jako květináče mohou sloužit i transparentní zavařovací skleničky, které můžete opatřit elegantními štítky s názvy bylinek.

• Pokud máte rádi venkovský styl, místo do květináčů můžete bylinky zasadit do stylových kropicích konviček.

• Další možností je zasadit bylinky do kávových šálků s jednotným vzhledem. Nacházíme se v kuchyni. Proč si tedy nevystačit s kuchyňským nádobím?

Vedle živých rostlin můžete do svého interiéru zakomponovat také zarámované botanické ilustrace nebo velkoformátové fotografie přírody. To všechno vám pomůže udržet si kontakt s přírodou i uprostřed moderního velkoměsta.

Foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.