Pět rostlin, ze kterých vykouzlíte dokonalý živý plot

15. Září 2020

Lámete si hlavu, jak ideálně ozdobit vaši zahradu a zároveň ji trochu skrýt před zraky zvědavých sousedů? Stavět kolem pozemku betonovou zeď není zrovna elegantní řešení.
Zkuste vysadit živý plot, který vaší zahrádce vdechne jedinečný ráz a vytvoří z ní zelenou oázu, kde budete s chutí trávit volný čas.



ZPĚT
 
   

Druhů vhodných rostlin pro živé ploty je několik. Nejčastěji najdete dělení na stálezelené a opadavé, listnaté nebo jehličnaté či smíšené nebo stejnorodé. Můžete tak vybrat přesně ten typ, který vám bude nejlépe vyhovovat. Případě nakombinovat několik druhů k sobě a dodat zahradě ještě originálnější vzhled.

Bobkovišeň lékařská nebo také bobkotřešeň či vavřínovec lékařský patří ke stálezeleným rostlinám, které jsou velmi oblíbené právě do živých plotů díky svým ozdobným listům.
Bobkovišeň dorůstá výšky až čtyři metry. Bobkovišeň zdobí krásné černé nebo červené bobule. Raději je ale netrhejte, pro člověka jsou jedovaté. Takže zbystřete hlavně u dětí nebo domácích mazlíčků.
Tahle rostlina zvládne i mrazy, pokud ale budete chtít pečovat o mladou rostlinu, raději jí na zimu kořeny přikryjte chvojím nebo bílou netkanou textilií. Není náročná na pěstování a nejlépe se ji bude dařit v polostínu.

Dřišťál zahrnuje několik druhů opadavých i stálezelených druhů keřů. V zahradě vás potěší zejména svým krásným vybarvením listům. Některé druhy mají barevnou i kůru. Dřišťály kvetou krásnými žlutými květy a dokonce na nich najdete i bobulovité plody. Pozor ale na trny, které najdete na větvičkách a někdy i na listech.
Dřišťály rostou skoro na všech kontinentech a nevyžadují zvláštní péči. Jsou odolné i vůči škůdcům a vydrží i nižší teploty. Existuje opravdu mnoho kultivarů této rostliny, takže si můžete vybrat podle své preference. Barvy listů mohou být červené, růžové nebo třeba zlatožluté.

Zerav známější pod českým názvem túje. Klasika mezi živými ploty, kterou najdete na mnoha českým zahradách. Její oblíbenost ale trochu klesá, protože narozdíl od jiných okrasných keřů, neudělá na zahradě tolik parády. Menší zahrádku s nimi radši nezdobte. Opticky si uberete prostor. Výhodou túje je rychlý růst a jejich pořízení tolik nezatíží vaši peněženku, protože stále patří k levnějším rostlinám.

Ptačí zob patří mezi oblíbené keře pro tvorbu živých plotů. Najdete mezi nimi druhy opadavé i stálezelené. Hlavním poznávacím znamením jsou malé černé bobulovité plody, které keř zdobí. Dobře snáší výsadbu do všech typů půd. Je nenáročný i na zalévání, takže ani sucho ho tolik nepotrápí. Jejím vysazením na zahradě uděláte radost zejména ptákům, kteří si na jeho bobulích na konci léta rádi pochutnají. Vy je ale nejezte, mohlo by vám být pěkně zle.

Tis červený budete milovat, pokud máte zahradu převážně ve stínu. Tento stálezelený jehličnan patří mezi houževnaté rostliny, které vydrží opravdu hodně. Pro někoho může být nevýhoda, že roste pomaleji ve srovnání s jinými keři. Zároveň ale díky tomu nevyžaduje tak častou údržbu a nepřeroste vám přes hlavu.
Jen si dejte pozor, téměř všechny části tisu jsou prudce jedovaté jak pro zvířata tak pro člověka.

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.