Pěstování zeleniny ze semínka? Zvládnete to i doma.

10. Květen 2021

S nástupem jarních dní se probouzí příroda nejen venku, ale i u nás doma. Právě teď je stále ideální čas na vysetí zeleniny ze semínek. Doma zvládnete pěstovat například chilli papričky, rajčata, ale také ředkvičky nebo různé druhy salátů.



ZPĚT
 
   

Výběr vhodného druhu zeleniny pro domácí pěstování 
Základem domácího pěstování je výběr vhodné zeleniny. Pokud se totiž rozhodnete pěstovat v bytě, kde máte k dispozici jen omezené množství na menším balkoně, musíte předem dobře zvážit, jaké druhy se vůbec vyplatí pěstovat.
Ideální pro naprosté začátečníky je pěstování chilli papriček a rajčat. Stačí si obstarat semínka, kterých najdete opravdu hodně druhů, vhodný substrát nebo třeba rašelinové tablety, kelímky od jogurtů a můžete začít.

Způsoby vysetí semínek
Do substrátu - v každém hobby marketu seženete kvalitní výsevní substrát. Stačí si pak už jenom vybrat vhodnou nádobu, což mohou být například kelímky od jogurtů. Do substrátu rovnoměrně rozesete semínka paprik nebo rajčat. Ideální je umístit nádoby na slunné místo, takže klidně na parapet na jižní nebo západní okno. Tam budou mít sluníčka nejvíc.
Do rašelinových tablet - další velmi oblíbenou variantou domácího výsevu jsou rašelinové tablety - tzv. jiffy. K nim je ideální si pořídit i domácí “skleníček”. Plastovou nádobu s poklopem, která má speciálně předdělaná místa na umístění rašelinové tablety. Tablety jsou suché, stačí je ponořit do vody, aby nasály potřebné množství vláhy. Poté do každé tablety dáte dvě až tři semínka. Postup je pak naprosto totožný jako při výsevu rovnou do substrátu. Akorát práce s hotovými sazeničkami je v případě jiffů snazší. Rovnou je totiž vezmete a přesadíte do větší nádobky, aniž byste se báli, že poškodíte kořínky.

Kdy přesadit sazeničky
U chilli papriček trvá poměrně dlouho, než se vůbec začne něco dít. Rajčata klíčí a sílí mnohem rychleji. Zvlášť když mají dostatek vody a světla. U rajčat si ale dejte pozor, abyste sazenicy nehnali příliš brzy do velké výšky. Jejich stonky by pak byly zbytečně vysoké a slabé.

Přesazování sazeniček se doporučuje poté, co se na rostlinách objeví první pravé listy. Pak už je potřeba je přendat do větší nádobky, aby mohly správně růst a sílit. S umístěním ven ale nespěchejte. Dokud v noci padají teploty pod nulu, mladé rostlinky určitě ven nedávejte. Mráz by totiž nepřežily.


Tipy na domácí pěstování zeleniny 
Semínka si správně označte - není nic horšího, než když vám začnou semínka klíčit a vy vůbec nevíte, co vám doma vlastně roste. Při výsevu si každou sadbu rovnou označte.
Pěstujte jen tolik druhů, o kolik se zvládnete starat - méně je někdy více. A u výsevu to platí také. Lepší je soustředit více péče do pár rostlinek než si na začátek naložit víc, než dokážeme časově a prostorově zvládnout.
Volte odrůdy vhodné pro pěstování v nádobách - semena jsou primárně určena pro pěstování v zemi. Tam je úplně jiný způsob distribuce vláhy i živin. Pěstování v květináči je tak náročnější na zajištění optimálních podmínek. Vyžaduje více hnojení i správné zálivky. U rajčat volte spíše keříkové odrůdy, které nepotřebují podpěru. S tyčkovými v květináči taky uděláte hodně parády, ale vyžadují více péče. Naopak chilli papričkám se poměrně dobře daří i v nádobách. A překvapivě dobře vám ze semínek v truhlíku vyrostou i ředkvičky.

 

Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.