Na co myslet při nákupu muškátů? 5 tipů pro milovníky letních květin

21. Duben 2023

Nevíte, jaké letní květiny si letos pořídit? Pokud hledáte odolné a nenáročné rostliny, kterým se daří na slunných a polostinných místech, jsou skvělou volbou muškáty. Tyto královny letních květin najdete ve všech zahradních centrech již v první polovině dubna. Odborníci z organizace Pelargonium for Europe (PfE) pro vás mají 5 rad, na co se při nákupu muškátů zaměřit.ZPĚT
 
   

1. Vybírejte husté rostliny
Pokud se chcete z muškátů radovat od prvního dne, vyberte si kusy, které mají na silných stoncích tolik listů, že v květináči téměř ani není vidět zemina. Husté a keřovité muškáty se silnými výhony měly u pěstitele dostatek času na to, aby vyrostly ve zdravé rostliny, a kromě listů tak mají i dobře vyvinutý kořenový bal. Obojí je nezbytné pro rychlý a zdravý růst.

2. Čím více poupat, tím lépe
Pokud chcete, aby se vaše zahrada, balkon nebo terasa proměnily v kvetoucí oázu co nejdříve, vybírejte muškáty s velkým množstvím poupat. Muškáty jsou rostliny milující sluneční svit, který potřebují ke svému kvetení. Pohlcují sluneční paprsky a kvést začnou teprve tehdy, když jich absorbují určité množství. Pokud mají jen málo poupat, znamená to, že ještě dost slunečního záření nevstřebaly a vy budete muset počkat a doufat, že v následujících týdnech bude slunce dostatek.

3. Kolik muškátů koupit
Než se vydáte do zahradního centra, měli byste mít jasno v tom, kolik rostlin potřebujete. To samozřejmě závisí především na prostoru, který pro ně máte připravený. Aby se muškáty dobře vyvíjely, potřebují ho dostatek. Do truhlíku o průměru 40 cm se vejdou dva muškáty, do truhlíku o průměru 60 cm tři a do truhlíku o průměru 1 m se vejde čtyři až pět rostlin. Do květináče o průměru 20-25 cm se pak vejde pouze jeden muškát. Nezapomeňte také, že nádoby pro muškáty by měly být vysoké alespoň 18 cm.

4. Nakupte květináče správné velikosti
Kromě počtu rostlin jsou důležité také velikosti květináčů. Například muškáty v květináčích o průměru 11-12 cm jsou ideální pro výsadbu do balkonových truhlíků, zatímco muškáty XL v květináčích o průměru 13 cm a více se hodí spíše do opravdu velkých nádob. Muškáty v balení po šesti kusech kupujte jen v případě, že jste připraveni jim věnovat dostatek času a lásky. Měly málo času růst a budou potřebovat několik týdnů, aby se dostaly do stádia vývoje těch větších.

5. Kdy je správný čas na nákup?
V Evropě jsou skleníky plné muškátů již v první polovině dubna, největší výběr je ale k dispozici na začátku května. Pokud nemůžete rostliny chránit před chladem, nekupujte je příliš brzy. Muškáty by se měly trvale vysazovat ven až tehdy, když už v noci nehrozí mráz a teploty přes den dosahují dvouciferných hodnot. V severních zeměpisných šířkách je to přibližně v polovině května.

Tip: Nezapomeňte také na zeminu a hnojivo!

Až půjdete pro muškáty, pořiďte si zároveň kvalitní zahradní substrát do květináčů. Například pro balkonový truhlík o průměru 80 cm budete potřebovat 30 litrů substrátu, pro květináč o průměru 20 cm stačí asi čtyři litry. Myslete také na hnojivo. Ačkoli je většina substrátů již předhnojená, odborníci z PfE doporučují při výsadbě používat hnojivo s pomalým uvolňováním. Muškáty jsou totiž hustě rostoucí rostliny a mají velmi vysoké nároky na živiny. Předhnojený substrát obvykle tuto potřebu dokáže pokrýt pouze na několik týdnů.

Důležité: Chcete-li zajistit, aby živiny rostlinám vydržely až do podzimu, zvolte devítiměsíční hnojivo. Jakmile však venkovní teplota stoupne nad 20 °C, rostlina obvykle živiny spotřebuje již několik týdnů před předpokládaným koncem hnojení, a je ji proto třeba znovu přihnojit.
Podrobné rady k péči o muškáty získáte u specializovaných prodejců.

Autor a zdroj foto: Petra Sejpalová, Grayling Czech Republic 
 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.