Kompost. Jak ho jednoduše vybudovat a co do něj dávat.

16. Duben 2021

Kompostování je stále více oblíbené. Jde o efektivní a jednoduché zpracování a využití biodpadu. Kompost vybudujete poměrně snadno a přinese vám řadu výhod. Bezesporu patří na každou zahradu. Jak si kompost jednoduše vybudovat a co do něj dávat? Můžete dát do kompostu opravdu veškerý biodpad z domácnosti? Sepsali jsme jednoduché rady, jak se pustit do kompostování.



ZPĚT
 
   

Vyberte si vhodné místo 
Kompost je srdcem každé zahrádky, ale je dobré promyslet, kam do umístíte. Najděte pro něj takové místo, kam na něj nebude pražit ostré slunce a bude také pokud možnost chráněn před větrem a silným deštěm. jakmile začnete kompost pěkně živit, najdou si do něj zcela přirozeně cestu žížaly a další půdní organismy. Ty tam jsou více než vítáni a měly byste jim vstup do kompostu co nejvíce usnadnit. Proto si dejte pozor také na to, by váš kompost měl propustnou podlážku.

Jak velký kompost zvolit
Na malou zahrádku bude klidně stačit plastový kompost. Většinou mívají objem 400-600 litrů.

Pokud ale máte větší zahradu, kde například pravidelně sečete trávu, máte na zahradě stromy, kterým prožerázáte větve a hrabete listí, potřebujete mnohem větší rozměry. Kompost si v takovém případě můžete postavit třeba z desek, plotovek nebo dalších dostupných materiálů. Dno by mělo být prázdné a měli byste mít ke kompostu z jedné strany přístup, abyste ho mohli překopávat.

Kompost je postavený: Čím začít
Na dno kompostu dejte větvičky nebo třeba vrstvu slámy. Zajistíte tím přísun vzduchu a zamezíte nepříjemnému zápachu. Jestli se chystáte na kompost dávat velké množství “zahradního odpadu” - tráva, listí, větve, pak je dobré promíchat tenhle materiál s menším množstvím zeminy. Tím se do kompostu snáze dostanou například žížaly.

Aby vám kompost rychle správně vyzrál, dopřejte mu pravidelnou péči a překopávejte ho.

Význam žížal v kompostu
Žížaly zpracovávají organické zbytky a nechávají za sebou hromádky trusu, které pak velmi účinně zůrodňují půdu. Zároveň dokáže neutralizovat kyselé pH v půdě a dát mu příznivou hodnotu. Žížaly se ve venkovním kompostu objeví přirozeně a pomohou z kompostu vytvořit velmi kvalitní zeminu.

Zhruba po roce budete mít připravený velmi kvalitní humus, který můžete přidávat do půdy. Pokud použijete kompost jako substrát pro pěstování v nádobách, vždycky ho smíchejte se zeminou. Nehodí se k samostatnému pěstování. Ideální je takový poměr, kde kompost tvoří zhruba jednu čtvrtinu obsahu květináče.

Co do kompostu patří

● tráva, listí, zbytky rostlin
● menší větve, kůra
● sláma, seno nebo piliny
● slupky z ovoce a zeleniny
● zbytky čaje a kávy
● skořápky z ořechů

Do kompostu nikdy nedávejte
● kosti, masové odřezky, tuky
● plasty, kovové materiály
● exkrementy masožravých zvířat
● rostliny napadené škůdci

 

Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.