Jak využít gabionové stěny?

11. Srpen 2021

Italského slovo gabbione znamená "velká klec". Gabionové stěny jsou drátěné konstrukce, které jsou většinou naplněné kameny, sutí, štěrkem, zeminou, dřevem nebo jiným přírodním materiálem. Využívají se pro zpevnění svahů, k vytvoření teras na svazích, jako protihlukové bariéry, robustní oplocení nebo jako zajímavé architektonické prvky v zahradách. Mohou se však stát i originálním doplňkem v interiéru.ZPĚT
 
   

Ocelové dráty gabionových stěn mají protikorozní úpravu a jsou tak odolné vůči dešťové vodě. Jako výplň klece se nejčastěji používá kámen, který nejen působí esteticky, ale je i snadno dostupný. Pokud mezi kameny přidáme zeminu, můžeme v nich pěstovat i okrasné trávy nebo plazivé rostliny, pro které jsou gabionové sítě jako stvořené. 

Instalace gabionů není technologicky náročná. Pro vyplnění drátěných konstrukcí lze použít prakticky jakýkoliv odolný materiál, jehož části samozřejmě musí být větší než oka gabionové sítě. Pro samotnou výstavbu je nutné, aby byl gabion umístěn na rovném a pevném základě. Ideální je zpevnění betonovým základem nebo štěrkem. Požadovaného tvaru konstrukce dosáhnete spojením gabionových sítí spirálovým drátem, háčky nebo sponami. Gabionovou síť a potřebné doplňky pořídíte v prodejnách stavebnin nebo v hobby marketech.

Gabiony ocení každý, kdo má rád přírodní vzhled a technicky nenáročná řešení. Další výhodou gabionů je jejich multifunkční využití. Gabionová zídka může sloužit k oddělení terasy od okolní zahrady a současně být barem, lavičkou nebo jiným zahradním nábytkem.

 

Text: Ivana Molnárová
 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.