Jak si vybrat pergolu. Dřevo nebo raději kov?

02. Srpen 2022

Pergoly vykouzlí u domu útulnou atmosféru. Poskytnou vítaný úkryt před sluníčkem v horkých dnech a dají se vytvořit z různých materiálů podle toho, jak moc velkou péčí jim chcete věnovat.



ZPĚT
 
   

Pojďme se podívat, z čeho můžete pergolu postavit a jaké jsou výhody zastřešených a nezastřešených pergol.

Dřevěné pergoly
Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, dřevo pro vás bude ideální volba. Dřevěnou pergolu pořídíte i jako hotovou "stavebnici".  Samozřejmě poctivější ale nákladnější bude výroba přímo od tesaře. Co je ale třeba vždy ohlídat, je ošetření dřeva proti plísním. Dřevo by mělo být vždy impregnovane už rovnož zvýroby. Pokud není, určitě ho ošetřete co nejdříve. Jinak vám moc dlouho radost dělat nebude.

Ocelové a hliníkové pergoly
Pokud se vám péče o dřevo zdá příliš složitá, lepší volbou pro vás bude kov. Oblíbené jsou hlavně pergoly z ocelových nebo hliníkových profilů. Ocelové profily se hodí do míst, kde hrozí například bohatší sněhová nadílka. Takovou nálož by třeba dřevo nemuseli vydržet. Profily se dají natřít vhodnou barvou, aby ladily s domem. Lehčí variantou jsou pak hliníkové profily. Navíc jsou velmi odolné vůči povětrnostním podmínkám a tím pádem téměř bezúdržbové a mají opravdu vysokou životnost.

Nezastřešené pergoly
Na první pohled působí velmi pěkně. Zahradu taková konstrukce ozvláštní a v zimě nemusíte řešit problémy s napadaným sněhem. Naopak v létě vám ale neposkytnou vítaný úkryt před sluncem.

Zastřešené pergoly
Výhodou pergoly se střechou je, že si na zahradě posedite, i když silně prší nebo praží slunce. Materiálů, z jakých střechu pergoly můžete vyrobit, najdete mnoho - asfaltové šindele, rákos, polykarbonátové desky. Záleží, jak odolnou střechu potřebujete. Pokud se potýkáte například s každoročním přívalem sněhu,s rakosovou střechou si nevystačíte. Polykarbonátová střešní krytina je naproti tomu téměř bezúdržbová, v podstatě nerozbitná a velmi pevná. Většinou bývá opatřená UV ochranou a schopností propouštět i více než 90% světla.

Volně stojící pergoly
Takovou pergolu si můžete postavit kdekoliv na ní máte místo. Hodně výrobců vám dodá materiál a smontovat si pergolu můžete sami. Pergola pak může zastávat i funkci altánu.

Pergoly ke zdi
Hlavní předností je, že si takovou pergolou vlastně zvýšíte obytnou plochu domu. Můžete si vytvořit venkovní posezení, které vytváří v podstatě další místnost. Pokud ji navíc zastřešíte a vyrobíte z odolného materiálu, odolá všem rozmarům počasí a užívat si ji budete od jara do podzimu.

Autor: Ivana Molnárová

Zdroj foto: Shutterstock 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.