Jak šetřit vodou při zalévání zahrady?

28. Červen 2022

Podle dat Výzkumného technologického institutu spotřebuje průměrná zahrada u rodinného domu až 100 litrů vody denně. Pokud nevlastníte stroj na ovládání počasí a neznáte ani šamana, který umí přivolat déšť, následující rady by se vám pro horké letní dny mohly hodit.ZPĚT
 
   

TIP #1: Zalévejte ve večerních hodinách

Nikdy nezalévejte zahradu v době, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější. Spousta vody by se takto odpařila, místo aby se dostala ke kořenům rostlin. Efektivní je zalévání ve večerních hodinách po západu slunce.

TIP #2: Zalévejte rostlinku po rostlince

Většina lidí zalévá celé záhony, čímž však přijde až padesát procent vody nazmar. Rostliny nemají své kořeny po celé ploše záhonu, proto je lepší provádět lokální zálivku.

TIP #3: Zalévejte dešťovou nebo říční vodou

Na zalévání zahrady pitnou vodou skutečně není nic úsporného. Pokud nebydlíte v blízkosti řeky, nebo je řeka ve vašem okolí znečištěná, naučte se využívat vodu dešťovou. Bude potřeba vybudovat nádrž, která bude dešťovou vodu zadržovat. Ideální jsou nádrže s možností připojení hadice, což vám usnadní zalévání.

TIP #4: Zalévejte méně často, zato intenzivně 

Při intenzivním zalévání se voda dostane do větší hloubky a nedochází tolik k jejímu odpaření. Díky tomu se bude v zahradě hůře dařit plevelu, který má kořeny mělko v půdě.

TIP #5: Pořiďte si moderní technologie

Pokud si chcete zjednodušit život, pořiďte si technologii, kterou si můžete naprogramovat podle potřeb vaší zahrady. Ke každé rostlině můžete vést například kapkovou závlahu, která vám přinese výraznou úsporu vody. Ta navíc neskončí na listech rostlin, ale dostane se skutečně ke kořenům. Pro zavlažování trávníků přichází v úvahu automatické závlahové systémy, které se dají nastavit tak, aby nedocházelo k plýtvání vodou. O zahradu tak bude postaráno i v době vaší letní dovolené.
 

Autor: Ivana Molnárová, Foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.