Jak i v bytě využít kompost

25. Listopad 2020

Kompost je srdce zahrady. Těžko si představit zahrádku bez kompostu, kde můžete efektivně využít veškerý biologický odpad z domácnosti. K čemu všechnu vám takový kompost bude užitečný? A co když žijete v bytě? Je vám kompostování zapovězené? A jaký je vlastně rozdíl mezi kompostem a kompostérem? Pojďme se na to podívat.



ZPĚT
 
   

Kompost nebo kompostér?
Když to úplně zjednodušíme, tak kompost můžete založit v podstatě kdekoli na zahradě, kde začnete hromadit biologický odpad jen tak na hromadě. Kompostér je pak speciální nádoba, kde si tvoříte kompost. Výhoda kompostéru tedy je, že si ho můžete pořídit klidně na balkon v bytě.

Do spodní části kompostu je ideální dávat hrubší materiál. Takže tam patří třeba odřezky ze dřeva, hobliny nebo dřevnaté části rostlin. Tenhle základ totiž celý kompost provzdušní a zajistí i odtok vody.
Na kompost patří u listí, zbytky zeleniny nebo tráva. Můžete kompostovat i čajové sáčky. Když do takového základu přidáte i zeminu, získáte kvalitní humus, který ocení všechny vaše rostliny a hlavně vy, protože takto živená hlína zajistí bohatou úrodu.

Výhody kompostu
Vyprodukuje vám kvalitnější hnojivo.
Jeho údržba je snadná, stačí ho jen pravidelně prohazovat.
Nevýhody kompostu
Nemá víko. Všechny zbytky máte stále na očích. A i vaši sousedé.
Na dně je to nejkvalitnější hnojivo. Až ho budete chtít využít, musíte se k němu probojovat.

Co když ale máte kompostér? Pokud žijete v bytě, nebudete mít tolik třeba větve, posekanou trávu nebo shrabané listí. I tak ale kompostér využijete. A to hlavně na téměř veškerý zelený odpad z kuchyně - slupky, zbytky ovoce a zeleniny, odřezky. Pozor ale na maso, to do kompostéru určitě patří.

Výhody kompostéru
Uzavřená nádoba i s víkem. Není vidět dovnitř, nezapáchá a lze snadno přemístit.
Když chcete vyžít jako hnojivo, snadno si pomocí spodního víka “odsypete”.
Můžete ho mít naprosto kdekoli. Není nutné mít zahradu.
Nevýhody kompostéru
Méně kvalitní hnojivo než u klasického kompostu.

Vermikompostér - ano nebo ne?
Do klasického kompostu na zahradě si svou cestu žížaly najdou přirozeně sami. Ale do kompostéru třeba v bytě nebo na balkoně si je můžete sami nasadit. Takovému typu kompostéru se říká vermikompostér a nejčastěji se do něj dávají speciálně vyšlechtěné kalifornské žížaly.
Tyhle šikovné žížaly dokáží z domácího bioodpadu celkem v krátké době “vyrobit” kvalitní hnojivo. Navíc kromě kompostu samého vznikne v nádobě i tekutina, ve které se koncentruje mnoho minerálů a živin. Ty můžete využít pro všechny svoje rostliny. Kalifornské žížaly jsou vyšlechtěné speciálně pro kompostéry, zejména ty bytové. Už pět set těchto šikovných drobečků si poradí až se čtvrt kilogramem organického odpadu denně. Navíc se velmi rychle množí. Svůj počet zvládnout zdvojnásobit za pouhé dva týdny.
Jediné, na co si musíte dát pozor, je přísun vzduchu pro žížaly. Pokud si ale pořídíte už hotový kompostér, nemusíte se bát. Jsou velmi dobře odvětrávané.

Foto: Shutterstock
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.