Domácí udírna přináší plno výhod. Vykouzlíte s ní snadno domácí dobroty. V udírně můžete udit sýry, ryby, maso i špek. Udírnu můžete postavit nejen na zahradě rodinného domu, ale i na chalupě. Připravte si lahůdky, které vás vrátí do dětství, kdy jste chodili do špajzu prarodičů pro domácí jemně uzený špek. Udíren existuje několik druhů a liší se třeba svou velikostí, ale také zdrojem tepla. V nabídce najdete udírny, které spalují dřevo, ale i moderní elektrické a digitální. Připravili jsme jednoduchý přehled udíren, který vám usnadní výběr.
Přenosné nebo pevné udírny: Liší se především kapacitou
Přenosnou udírnu oceníte především v případě, kdy ji chcete převážet například na chatu. Její výhodou je nižší hmotnost a menší rozměry. S tím ovšem souvisí také menší kapacita. V přenosné udírně vyudíte najednou maximálně 5 kg surovin.
Na trhu najdete i opravdu malé tzv. teleskopické udírny, které můžete použít třeba i na balkoně. Hodí se především na uzení ryb nebo na lehké dochucení už hotových uzenin.
Pevná udírna má větší rozměry, takže se hodí někam, kde ji budete pravidelně využívat. Ideálně tedy k domu nebo i na chatu, kde trávíte více času. V pevné udírně můžete najednou zpracovávat 15-25 kg surovin. Díky velikosti v ní můžete udit jak svisle tak i ve vodorovné poloze na speciálních roštech. Některé pevné udírny jsou multifunkční a můžete v nich i grilovat nebo třeba upéct pizzu.
Základní typy udíren: Liší se zdrojem tepla i způsobem využití
Multifunkční udírny
Moderní udírny, které se hodí na zahradu, terasu i balkon. Nejsou příliš velké, přesto v nich připravíte až 12 kg surovin. Většinou jsou velmi nenáročné na údržbu i obsluhu. Vyrábí se z nerezového plechu a mívají dvířka, kterými můžete proces uzení potravin snadno kontrolovat.
Spalují buď tvrdé dřevo, piliny nebo dřevěnou drť. Pro rychlejší uzení nabízí možnost doplnit udírnu o elektrickou topnou spirálu, která navíc teplotu hlídá a reguluje.
Tyto udírny často zvládnou také grilování.
Elektrické udírny
Moderní způsob uzení. V udírně máte elektrickou topnou spirálu, která teplotu hlídá a reguluje. Uzení máte pod větší kontrolou. Uzení trvá kratší dobu a výsledek je o něco zdravější, než u klasického uzení. Celý proces je velmi jednoduchý a méně nákladný.
Uzení studeným nebo teplým kouřem: Jakou teplotu při uzení zvolit?
Podle teploty dělíme uzení na tři základní typy: uzení studeným kouřem, uzením teplým kouřem a uzení horkým kouřem.
Nejčastěji se v Čechách využívá uzení teplým kouřem. Teplota při takovém způsobu uzení dosahuje 30-60 °C. Výsledné produkty ale nemají tak vysokou trvanlivost jako například při uzení za studena. V takovém případě se udí při teplotách pouze 12-25 °C. Takto se udí několik dnů i týdnů. Je to poměrně náročný způsob uzení. Není využívaný při běžném domácím uzení. Hodí se pro přípravu šunky a klobás či salámů.
Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock