Součástí snu o dokonalém bydlení není jen dokonalý dům, ale i dokonalá zahrada. A stejně tak jako vysněný dům, i vysněná zahrada vyžaduje profesionální projekt architekta, který je předpokladem rychlé realizace s racionálním rozpočtem. Zajímá vás, co můžete od zahradního architekta očekávat a jak spolupráce s ním probíhá? Pojďme se na to podívat.
Potřebujete služby zahradního architekta?
Služby zahradního architekta využijte, pokud plánujete založení zahrady u novostavby, nebo chcete provést rozsáhlou rekonstrukci zahradní plochy, nebo si přejete své zahradě dodat styl a máte i svou představu, ale nevíte, jak ji technicky realizovat.
Spolupráce s architektem promění vaše nápady v konkrétní návrh s předem daným rozpočtem. Kvalitní projekt odpovídá na otázky, co a kde v zahradě bude, kolik rostlin a dalších materiálů bude potřeba, kdy se co vykácí a vysadí. Kompletní projekt zahrady obsahuje přesný popis použitých technologií, podrobné osazovací plány, detail zahradního jezírka, altánu i řez cesty nebo terasy.
Jak probíhá spolupráce se zahradním architektem?
Spolupráce se zahradním architektem probíhá v několika fázích. V první fázi se zahradní architekt seznámí s vašimi přáními a požadavky. Prostuduje si podklady k pozemku a připraví koncept, který s vámi prodiskutuje a poslechne si vaše připomínky. V další fázi vám architekt představí podrobnou studii, kterou vám přiblíží prostřednictvím 3D vizualizace. V poslední fázi vám architekt předá podrobné výkresy pro realizaci projektu.
Zahradní architekt vám může zprostředkovat i firmu, která projekt zrealizuje, případně vám může poskytnout autorský dozor při realizaci zahrady. Je lepší počítat s problémy v průběhu realizace zahrady. V takovém případě bude potřeba projekt pozměnit, a to by měl dělat právě autor projektu.
Kolik stojí služby zahradního architekta?
Stejně jako v jiných oborech platí, že ten nejlepší není ten nejlevnější. Jednorázová konzultace s architektem vás přijde na 1 500 - 2 000 korun, zatímco cena za vypracování projektu se odvíjí od ceny budoucí realizace a pohybuje se v rozmezí od pěti do desíti procent. Nejdražší jsou přitom terénní úpravy a úprava vlastností půdy.
Jak si vybrat zahradního architekta?
Při výběru architekta byste se měli podívat na jeho reference a realizované projekty, abyste měli jistotu, že svou zahradu nesvěřujete do rukou začátečníka. Zajímejte se také o vzdělání zahradního architekta, které by mělo dokládat jeho aranžérský talent a architektonické znalosti.
Foto: Shutterstock