Co můžete očekávat od zahradního architekta?

13. Leden 2021

Součástí snu o dokonalém bydlení není jen dokonalý dům, ale i dokonalá zahrada. A stejně tak jako vysněný dům, i vysněná zahrada vyžaduje profesionální projekt architekta, který je předpokladem rychlé realizace s racionálním rozpočtem. Zajímá vás, co můžete od zahradního architekta očekávat a jak spolupráce s ním probíhá? Pojďme se na to podívat.

 ZPĚT
 
   

Potřebujete služby zahradního architekta? 

Služby zahradního architekta využijte, pokud plánujete založení zahrady u novostavby, nebo chcete provést rozsáhlou rekonstrukci zahradní plochy, nebo si přejete své zahradě dodat styl a máte i svou představu, ale nevíte, jak ji technicky realizovat.

Spolupráce s architektem promění vaše nápady v konkrétní návrh s předem daným rozpočtem. Kvalitní projekt odpovídá na otázky, co a kde v zahradě bude, kolik rostlin a dalších materiálů bude potřeba, kdy se co vykácí a vysadí. Kompletní projekt zahrady obsahuje přesný popis použitých technologií, podrobné osazovací plány, detail zahradního jezírka, altánu i řez cesty nebo terasy.

Jak probíhá spolupráce se zahradním architektem?

Spolupráce se zahradním architektem probíhá v několika fázích. V první fázi se zahradní architekt seznámí s vašimi přáními a požadavky. Prostuduje si podklady k pozemku a připraví koncept, který s vámi prodiskutuje a poslechne si vaše připomínky. V další fázi vám architekt představí podrobnou studii, kterou vám přiblíží prostřednictvím 3D vizualizace. V poslední fázi vám architekt předá podrobné výkresy pro realizaci projektu.

Zahradní architekt vám může zprostředkovat i firmu, která projekt zrealizuje, případně vám může poskytnout autorský dozor při realizaci zahrady. Je lepší počítat s problémy v průběhu realizace zahrady. V takovém případě bude potřeba projekt pozměnit, a to by měl dělat právě autor projektu.

Kolik stojí služby zahradního architekta?

Stejně jako v jiných oborech platí, že ten nejlepší není ten nejlevnější. Jednorázová konzultace s architektem vás přijde na 1 500 - 2 000 korun, zatímco cena za vypracování projektu se odvíjí od ceny budoucí realizace a pohybuje se v rozmezí od pěti do desíti procent. Nejdražší jsou přitom terénní úpravy a úprava vlastností půdy.

Jak si vybrat zahradního architekta?

Při výběru architekta byste se měli podívat na jeho reference a realizované projekty, abyste měli jistotu, že svou zahradu nesvěřujete do rukou začátečníka. Zajímejte se také o vzdělání zahradního architekta, které by mělo dokládat jeho aranžérský talent a architektonické znalosti.

Foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.