Na chalupě u Vaška Bláhy z kapely Divokej Bill

23. Duben 2021

Vašek Bláha tráví lockdown na chalupě se svou rodinou, na kterou má nyní více času. Přesto už se těší na koncertování s kapelou a taky na mejdany s kamarády, které byly jedním z důvodů, proč toužil mít chalupu. O tom svědčí i osmnáct postelí. Navíc je to jeho šťastné číslo…ZPĚT
 
   

Poslední měsíce bydlíte s rodinou na chalupě. Inspiroval vás k tomu současný lockdown, nebo jste vždy preferoval přírodu před rušným velkoměstem? 

Já to rád střídám, ale takhle dlouho v kuse jsme na chalupě ještě nebyli. Popravdě, představoval jsem si to trochu jinak, ne že tu budeme zavření sami. Vloni jsme sem jeli na týden a nakonec tu byli tři měsíce. Teď jsme tu už bezmála dva, dochází mi dřevo, o penězích nemluvě, tak jdu každej den s kárkou na větve, piju vodu z kohoutku a žijem za málo. Tahle rubrika se jmenuje Jak bydlí slavní? Nikdy jsem si nepřipadal slavný, ani jsem po tom netoužil. Měli jsme prostě kapelu, která super fungovala, vsadili jsme na jednu kartu a věnovali se tomu naplno. Teď jsme - víte kde... Ale ano, jsem moc rád, že tu chalupu mám, koupil jsem si ji za peníze vydělané muzikou a teď se sem můžeme zašít, je to určitě lepší, než trávit tyhle jejich lockdowny někde v centru.

Kde čerpáte inspiraci pro svou tvorbu? Je to právě v přírodě? Nebo někde úplně jinde?

Častá otázka, ale odpověď neznámá, neni na to žádná šablona, žádné zázračné místo. Ale vypozoroval jsem, že dost často něco přijde hned ráno, když vstanu a vezmu kytaru. Nesmím moc tlačit na pilu, jen tak jakoby plynout, a najednou se to děje. Jinak to pravidla nemá, někdy přijde kus textu, jindy nějaká hláška nebo kousek melodie, riff, pak to mám v hlavě a snažím se to rozvinout. To někdy trvá týden, jindy pár let, nebo z toho není nic, pak polovinu vyhodím a zbytek ukážu klukům ve zkušebně, z toho zase půlku vyhodíme, něco přimyslíme a jdeme do studia, tam zase půlku vyhodíme, něco přimyslíme a je z toho deska. Nedávno jsem někde četl, že současná situace by měla být pro umělce dobrá kvůli inspiraci, to možná ano, ale nebudou to určitě veselé písně. Naštěstí jsme začali připravovat desku ještě před tímhle blázincem, takže mám pár písní z doby, kdy byl svět ještě super.


Jak prožíváte současnou dobu? Je pro vás dobou zastavení? Dobou pro přehodnocení způsobu života? Co se u vás změnilo? 

Doba zastavení, tak to jste řekli přesně, ale našli jsme si způsob, jak se s tím popasovat, vlastně jsem přišel na to, že všechno, jak jsme předtím žili, bylo zbytečně hektické. Taky jsme byli mladší, furt v jednom kole jako křečci od pondělí do neděle. Teď je bezvadný nevědět, jakej je den, nikam nespěchat, ale ne napořád!!! Taky jsem přišel na to, že se mi po tom rytmu strašně stýská. Myslím, že jsem to chytnul ještě docela dobře, máme malé děti, tak si je užíváme, to nás drží nad vodou. Teď zrovna po večerech koukáme na seriál Dva roky prázdnin, to mi přijde docela tematické, ale už se strašně těším na hraní s kapelou a všechno, co k tomu patří.


Promítá se hudba do interiéru vašeho domova? Máte doma / na chalupě gramofon? Sbírku vinylových desek? Hudební nástroje? Nahrávací studio? Nebo něco úplně jiného?

Mám tu všechny starý nepoužitelný kytary po zdech, co jsem jich za život nasbíral. Teď taky provizorní nahrávací studio z pokoje pro hosty - tam si hraju a zpívám. Gramofon jsem si sem vzal taky, vlastně mě inspirovala ta vaše otázka. Přivezl jsem si ho a posloucháme starý pohádky, nejradši máme ty, co vypráví pan Höger, taky mám pár desek mého oblíbence Johnnyho Cashe, má to takovou zvláštní atmosféru. Jediná nevýhoda je, že když u toho člověk usne, tak se tam ta deska točí celou noc. :-)


Jste takový ten společenský člověk, který zve často a rád přátele k sobě domů na večeře a večírky, nebo doma potřebujete naprostý klid a soukromí?

Miluju mejdany a často je dělám, tedy dělával jsem. Sud, gril, kořalka, oheň, sranda s kamarády, to je myslím strašně důležitý. Já mám chaloupku asi patnáct let a to byl vlastně i jeden z hlavních důvodů, proč jsem po ní tak toužil. Mám tu osmnáct postelí, to je moje šťastné číslo, a kdo se nevejde, tak na zemi je místa dost. Dávali jsme chalupu do kupy s mým tátou. Jsme oba truhláři, tak jsme se tu vyřádili. Znám tu každý prkýnko, je plná našich nápadů, pořádně jsme si tu mákli a ona mi to teď vrací.


Jste spíše minimalista, nebo maximalista, který rád shromažďuje a vystavuje nejrůznější předměty, suvenýry a podobně?

Rád se obklopuju věcmi, které mám spojené s nějakou vzpomínkou. Obrázky od dětí, fotky, dárky, věci přivezené z cest... Já si třeba odevšad, kam jedu, přivezu z místního železářství věšáček, to se vejde do batohu a dá se to i dobře použít. A pak, když si na to něco věším, si vždycky vzpomenu. Takových věšáčků mám plnou chalupu.


Jaká je úplně nejstarší a úplně nejnovější věc, kterou máte na chalupě? 

Mám chaloupku v Sudetech, tak zde mám pár artefaktů po předchozích majitelích, Němcích, vlastně už po jejich předcích. Pár obrazů, nádobí, příborů, to bude určitě nejstarší, odhaduji to tak na sto padesát až dvě stě let. Pak tu mám věci po mých babičkách a dědečcích, třeba takový dvě křesla, na kterých jsem si hrozně rád hrával jako dítě, protože mají takový zvláštní opěradla, skrz který se dá krásně prolejzat. Teď je milujou moje děti. Nejnovější věc tady je asi můj mega našlapanej počítač na muziku. :-)

 

Připravila Ivana Molnárová, Foto: archiv Vaška Bláhy
 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.