Živý nebo umělý? Jak vybrat vánoční stromeček do bytu.

21. Prosinec 2020

Kouzlo Vánoc rozhodně spočívá i ve vánočním stromečku. Přestože nám dnes přijde, že tato tradice se u nás drží od nepaměti, není to tak úplně pravda. Zdobení stromku na Vánoce k nám přišlo z Německa na začátku 19. století.
Stromeček v bytě znamená nejen kouzelnou atmosféru, ale taky více práce s úklidem a na konci svátků nastává nerudovské dilema “kam s ním”. Jak je to ale s výběrem stromu s ohledem na ekologii? Je lepší umělý nebo živý? A jaké odrůdy jsou nejlepší?
 



ZPĚT
 
   

Umělý stromek - ekologická katastrofa?
Je pravda, že nám jednou koupený umělý stromek udělá radost několik let po sobě. Ale je umělý stromek skutečně ekologický? Problém může být už v původu takového výrobku. Většinou k nám proudí levné umělé stromky z Číny. Na tom samo o sobě není nic špatného, ale když přihlédneme k tomu, jak dalekou cestu k nám musí urazit, už to samo o sobě příliš ekologické není. Zároveň se v použitých plastech mohou nacházet také stopy nebezpečných kovů - nejčastěji chrom a kadmium. A to pravou vánoční atmosféru určitě nevykouzlí.

Pokud si ale dáte pozor na to, odkud umělý stromek pochází a ohlídáte si, z jakých materiálů je vyrobený, může se skutečně zdát jako lepší volba oproti živému.
Výhody umělého stromu:
● vydrží několik let
● nemusíte se během svátků starat o padající jehličí
● levnější varianta - díky opětovnému využití
Nevýhody umělého stromu:
● plast může obsahovat zdraví nebezpečné látky
● nevoní - nevykouzlí tedy žádanou atmosféru Vánoc
● pokud je vyrobený z PVC nedá se recyklovat

Živý vánoční stromek - na co si dát pozor při výběru
Živý stromeček je rozhodně lepší varianta pro všechny, kteří chtějí mít doma pravou vánoční atmosféru a užívat si jedinečnou vůni dřeva a jehličí. Tu opravdu ničím nenahradíte. Rozhodně byste ale i při výběru živého stromku neměli bezmyšlenkovitě sáhnout po prvním, který uvidíte.
Pozor si dejte hlavně na to, aby byl stromeček ideálně přímo z ČR. Živé stromky se nám samozřejmě dováží, nejčastěji z Dánska, ale opět to není nejlepší varianta z hlediska ekologie.
Stromky mohou pocházet z tzv. přirozených prořezávek. To jsou stromky, které by byly z lesa odstraněny i bez Vánoc. Koupí takového stromu vlastně pomáháte celému lesu. Tyto “vyřazené stromky” se totiž odstraňují proto, aby zbývajícím stromům uvolnily místo. Ty mají více prostoru a jsou zdravější a silnější.
Na trhu můžete narazit i na stromky z plantáží. Takové stromky se pěstují na místech, kde by jinak rostly plevelné dřeviny. Plantážové stromky jsou hezčí, lépe tvarované, více se chrání proti chorobám. Jak je od sebe poznáte? Kromě vzhledu se taková péče odrazí i na ceně. Plantážové stromky jsou výrazně dražší.

Stromeček z prořezávek s certifikátem - ideální volba
Certifikát FSC vám zaručí, že byl stromek pěstován šetrně. Bez neodbouratelných chemických prostředků. A těžba proběhla šetrně tak, aby například nerušila zrovna hnízdící ptáky.
Pak je tu také certifikát PEFC. Takto označený stromek vám dává záruku, že se pro jeho těžbu bral v potaz udržitelný rozvoj lesů a jeho obhospodařování.
 

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.