Zavěšené tropy. Aerária s orchidejemi vám doma vytvoří skleněnou levitující minidžungli

22. Srpen 2023

Zčásti květina, zčásti dekorace, dohromady kompletní umělecké dílo. Spojení exotických orchidejí a ručně vyráběných aerárií foukaných českými skláři vám doma vytvoří fascinující podívanou. Proč je tento typ umístění pro orchideje zvlášť vhodný a jak o ně pečovat, vysvětluje zakladatelka květinářství Zahrada na niti Lenka HrubáZPĚT
 
   

Příroda stvořila orchideje snad ve všech barvách a jejich květy nepřestávají fascinovat zdaleka nejen pěstitele. Zahradní architektka Lenka Hrubá má pro ně speciální umístění a v jejím autorském originálním květinářství tak vznikají na orchideje exotická řešení – skleněná aerária.

Aerárium na orchidej
Aerárium na orchidej dává velký prostor kreativitě. Na e-shopu ho koupíte bez rostliny a osadit si ho tak můžete plně podle vlastní fantazie. Pořídit můžete ale i osázená aerária. 

Jak se o orchidej ve skleněném aeráriu nejlépe starat?
● Zálivku provádějte rozprašovačem a udržujte uvnitř vlhko.
● Občas aerárium sundejte, nalijte do něj vodu a nechejte orchidej pořádně napít (cca hodinu). Následně vodu z aerária opatrně slijte.
● Hnojte hnojivem na orchideje přidaným do zálivky nebo na list.
● Používejte kvalitní substrát z piniové kůry a rašeliníku bez jemné drtě.

Aerárium s miniorchidejí
Nádoba ve tvaru slzy poskytuje rostlině ideální mikroklima k růstu. Kromě velkého otvoru je v něm vytvořen ještě jeden malý u zavěšovacího oka, který zajišťuje volné proudění vzduchu a vytváří prostředí bez náchylnosti k plísním a zapařování.
● Orchidej v něm zalévejte jednou týdně.
● Zálivku provádějte rosením nejlépe dešťovou, převařenou nebo destilovanou vodou, která nezanechává na skle stopy vodního kamene.
● Jednou za čas nechte orchidej pořádně napít.
Toto aerárium je navíc mimořádně lehké, takže ho udrží třeba garnýž nebo lustr. Můžete použít i stropní háček a zavěsit si ho kamkoliv, kde je dostatek světla.

„Orchideje jsou epifyty, což znamená, že žijí v korunách stromů, kde se svými kořeny přichycují na kůru. Milují vlhkost a dostatek světla i na kořenech, proto je jejich pěstování ve skleněných nádobách ideální. Skleněná závěsná aerária jim poskytují všechno, co orchideje potřebují – dostatečný přístup světla a zároveň zavěšení do prostoru,” zakončuje Lenka Hrubá.

Vytvořte si levitující tropickou zahradu za pomoci skleněných baněk a exoticky krásných orchidejí. Jak bude vypadat vaše zahrada na niti?

Autor: Alžběta Trusinová, Zdroj foto: Nejsmeagentura.cz 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.