Příchod zimního počasí a údržba podlahových krytin

12. Leden 2022

S příchodem zimního počasí přichází i zvýšená potřeba úklidu podlah. Při správně zvolených preventivních opatřeních a řádné každodenní péči lze prodloužit životnost podlahových krytin, zvýšit čistotu budovy a snížit náklady na údržbu a opravu podlah.



ZPĚT
 
   

Zajištění čisté a bezpečné podlahy můžeme provést ve dvou krocích. 

Prvním krokem je impregnace a příprava tvrdých podlah. Před příchodem zimy je dobré zajistit správnou povrchovou úpravu podlah. V případě tvrdých podlah je možnost povrch ochránit pomocí chemie před deštěm, sněhem a solí, které negativně ovlivňují stav podlah. Pokud se včas ošetří povrch vhodným prostředkem, nebude potřeba provádět nákladné čištění podlah po zimním období či provádět nákladné opravy zničených povrchů. V případě keramické dlažby, žulové dlažby, betoné dlažby či mramorové a pískovcové je možné zvolit například impregnaci pomocí nanotechnologií. U dřevěných podlah je možné použít olej či lak. Nejlepší je řídit se doporučením výrobce dané podlahové krytiny.

Druhým krokem po ošetřením podlah je instalace vstupních rohoží či čistících zón. Někteří odborníci říkají, že až 80 % prachu a dalších nečistot v budovách pochází z bot návštěvníků. Pomocí správně zvoleného systému rohoží dokážeme eliminovat až 90 % těchto nečistot.

Čistící rohože lze rozdělit jednoduše do dvou skupin – vnitřní a venkovní. Rohož lze položit na stávající podlahu a použít náběhy. Zde je nutné si ohlídat výšku rohože a výšku dveří, rohož nesmí nijak omezit otevírání dveří.

Pro zamezení vniku nečistot můžeme zvolit kusové rohože nebo komplexní čistící zóny. Kusové rohože se nejčastěji využívají ve vstupním prostoru do bytů a rodinných domů. Na trhu je na výběr z mnoha velikostí i materiálů – textilní, gumové či kokosové rohože.

V případě veřejných budov, obchodních center, průmyslových budov a podobně je lepší zvolit čistící zóny. Je to jedno z nejkvalitnějších řešeních pro zachycení nečistot a vlhkosti. Čistící zóny se skládají z několika na sebe navazujících systematicky položených rohoží, ty tak mohou efektivně zbavit špíny bot přicházejících lidí. Čistící zóny lze rozdělit na 3 zóny.

První zóna, z pravidla venkovní, má za úkol odstranit hrubé nečistoty. Tyto rohože najdeme v několika provedeních, v různě použitých materiálech i velikostech. Z pravidla jsou tvořeny gumovými a kartáčovými rohožemi. Následující 2. a 3. zóna má sloužit k jemnému dočištění a zachycení vlhkosti. Zóna 2 se nachází v mezidveří či těsném zádveří a je tvořena gumovými, kartáčovými a textilními rohožemi. Zóna 3 je nejčastěji tvořena textilními rohožemi, které zachycují jemný prach a zbylou vlhkost.

Před samotným výběrem je nutné zjistit přesné rozměry plochy, kde bude čistící zóna umístěna – délka, šířka i výška. Velikost čistící zóny se doporučuje v délce minimálně na 6 kroků – při tomto počtu kroků na jedné čistící zóně dochází k efektivnímu očistění obuvi od nečistot. Při výběru čistících rohoží je nutné se zamyslet nad primárním důvodem jejich instalace, ujasnit si do jakého prostoru/provozu bude rohož instalována, jaký druh nečistot je potřeba eliminovat a v neposlední řade je důležité znát počet uživatelů či návštěvníků prostoru.

Správně zvolená kombinace a velikost čistících zón nejenže zabrání vstupu nečistot do budovy, ale také pomůže snížit riziko mokré podlahy a možnosti uklouznutí. V celkovém součtu nám čistící zóny snižují náklady na pravidelný úklid budov, snižují se i náklady na potřebné opravy v budoucnu a zvyšuje se bezpečnost prostředí.

Autor: Lucie Doležalová, foto: Shutterstock
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.