V poslední době se člověk stále častěji může setkat s nenápadnými unikátními zařízeními, které vytvořily „zlaté české ručičky“. Do první ligy těchto zařízení patří i JettyRobot, jehož znamenité vlastnosti si pochvalují v desítkách zemí světa. JettyRobot je totiž jedinečné zařízení, které dokáže dokonale vyčistit všemožná potrubí nejrůznějších průměrů, délek i zakřivení.
Nenápadná potrubí jsou žílami a tepnami především průmyslových zařízení – proudí jimi bezpočet matérií počínaje naftou a konče třeba cukrem. Další tisíce kilometrů trubek zas slouží třeba pro klimatizace: sedíte-li v restauraci, stačí zvednout hlavu a pravděpodobně na stropě uvidíte plechové potrubí přivádějící teplý či studený vzduch. Právě tak ovšem potrubím proudí víno, barvy, chemikálie, sterilní vzduch na operační sály či chladicí kapalina jaderných elektráren. Všechna potrubí je třeba čas od času vyčistit – a to důkladně. Což je právě posláním JettyRobotů, rolls-royceů ve svém oboru.
Kamera vpředu i vzadu
Většina konkurenčních zařízení spočívá v jakýchsi vozíčcích, které projíždějí trubkami a různými způsoby je čistí. Pražský systém – který je k dispozici ve dvou velikostech – má ovšem šest „ramen“ zakončených gumovými pásy podobnými tankovým. „Tato „ramena“ se mohou roztahovat a stahovat tak, abychom se přesně přizpůsobili průměru čištěného potrubí. Robot může jet rychlostí až 4200 mm/min (252 m/h),“ vysvětluje Simona Holejšovská z firmy JettyRobot. „Vpředu i vzadu je zařízení vybaveno barevnou kamerou, takže postup čištění průběžně dokumentujeme. To může být velmi důležité třeba v případě požáru, kdy klient našimi záběry pojišťovně dokáže, že potrubí bylo čisté.“
Suchý led dezinfikuje
JettyRobot – který s na maximum roztaženými rameny skutečně připomíná roboty ze sci-fi filmů – díky automatickému zpomalování či zrychlování pohybu svých šesti ramen dokáže bez problémů projet pravoúhlé „zatáčky“, „esíčka“, „céčka“ i další možné zákruty v potrubí. Je napojen na ovládací panel a přísun čistícího média, přívodní hadice mají délku 100 metrů.
Samotné své dílo mohou oba robotí sourozenci – menší má jméno JettyRobot S a rozpětí až 540 mm větší JettyRobot 6 rozpětí až 1350 mm provádět různými způsoby. Vnitřní povrch potrubí čistí suchým ledem, tlakovou vodou, rotačními kartáči, vakuem, speciálními „škrabkami“, abrazivy typu písek či soda a mleté skořápky ořechů anebo prostě povrchy jen dezinfikuje. V nabídce je také laserové měření útrob potrubí, jejich kontrola infračervenou kamerou apod.
Momentálně se ovšem za nejvšestrannější a nejúčinnější považuje „bombardování“ povrchů potrubí drobnými krupičkami suchého ledu. Ty totiž mají teplotu mínus 78 stupňů a nejenže odstraňují mechanické nečistoty, ale zároveň i ničí bakterie či viry a dezinfikují ošetřované povrchy. Načež se tvrdá zrnka ledu rozplynou v neškodnou mlhu, která se odpaří a nezpůsobí žádné ekologické ani jiné problémy. Ideální řešení pro čištění ventilace v nemocnicích, školách, odtahů v potravinářských a jiných průmyslových závodech, velkých kancelářích apod.
„Jsme si vědomi výhod tohoto systému a chystáme se zapojit ho do našich služeb ve správě nemovitostí,“ říká k tomu Martina Kotková z firmy M2C. „JettyRobot nám určitě umožní zkvalitnit řadu našich aktivit: hlavně pokud půjde o čištění vzduchotechniky.“
Nadechněte se čistého vzduchu
M2C už má připravené projekty na použití robota v kancelářích typu open space – které zpravidla trpí „syndromem nezdravých budov“ - ve velkých nákupních centrech, gastro zařízeních, v průmyslových či potravinářských objektech apod. Kromě dokonalé čistoty roboti zajistí i daleko rychlejší provedení prací – objednavatelé tak ušetří, protože nebudou muset provádět dlouhé odstávky.
Na zdraví s robotem
Mezi firmy používající JettyRobot patří i jeden z největších světových výrobců alkoholu, který má pobočky ve více než 150 zemích světa. Při destilaci alkoholických nápojů vznikají vysoce hořlavé a těžko odstranitelné mastné saze, které se usazují ve „výfukovém“ systému. Ten původně čistili speciálně školení zaměstnanci, kteří museli šplhat komíny vybavení dýchacím zařízením: práce to byla nepříjemná, zdlouhavá a nebezpečná. Robot z Prahy ji teď zvládne mnohem rychleji, bezpečněji a kvalitněji...
Foto: jettyrobot.com / archiv M2C