Jakou alergii přenáší klíště a co když vás kousne čmelák? 7 věcí, které jste možná netušili o alergiích na hmyz

18. Červenec 2023

Hmyz je od jara do podzimu doslova postrachem některých alergiků. A netýká se to vždy jen včel, vos a dalších blanokřídlých. Existuje také méně známá alergie na kousnutí od komára nebo od klíštěte. Kterého hmyzu se bojíme zbytečně a který naopak lidé podceňují? 7 zajímavostí, které jste možná o alergiích na hmyz nevěděli, přináší odborník na alergie Michal Závacký.



ZPĚT
 
   

1. Alergici se často zbytečně obávají pestřenek, které svým zbarvením připomínají vosy. Jsou to ale neškodné mouchy a od vos je rozeznáte podle stylu létání – na rozdíl od nich totiž dokážou ve vzduchu „stát“ jako vrtulník.

2. Lidé s potvrzenou alergií na včelí jed by si měli dát pozor i na včelí produkty. Největším rizikem je pro ně mateří kašička. Vyskytují se v ní totiž bílkoviny, které jsou chemicky podobné bílkovinám ve včelím jedu. Med, zvláště je-li nefiltrovaný, může být naopak problematický spíše pro pylové alergiky.

3. Kousnutí klíštětem velmi vzácně způsobuje alergickou reakci. O něco častěji ale může přivodit alergii na maso. Děje se tak v případech, kdy klíště v minulosti hodovalo na divokém zvířeti, například srně nebo kanci. Z jeho krve pak po přisátí na nás do těla přenese jeden sacharid, na který si naše tělo může vytvořit alergii. Protože se tento sacharid vyskytuje i v jiném červeném mase, konzumace tohoto masa pak začne vyvolávat alergickou reakci. Mimochodem, věděli jste, že klíště nepatří mezi hmyz? Patří do třídy pavoukovců.

4. Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno. Španělští lékaři tento jev zdokumentovali na základě případu pěti pacientů s alergickou reakcí po vypití burčáku. Rozbor ukázal, že nápoj obsahoval stopové množství vosího jedu. Máte-li alergii na vosí bodnutí, pozor na burčák.

5. Alergie na kousnutí komára není příliš častá, ale může se objevit. Projevuje se silnějším svěděním, otokem pokožky či kopřivkou. Příznaky zasahují mnohem větší plochu, někdy i mimo oblast kousnutí. Ojediněle může dojít i k zánětu lymfatických cév a zduření uzlin. Typický je také růžový pruh táhnoucí se od místa kousnutí k nejbližší uzlině. Velmi vzácně se může objevit dušnost nebo celková slabost (anafylaxe).

6. Čmelák je blízký příbuzný včele. Samička je vybavena žihadlem, ale používá ho vzácně a v obraně spíše kousne svými kusadly. Toto kousnutí ale kromě nepříjemného pocitu nemá žádné následky. Trubci žihadla nemají.

7. Sršně svou velikostí vzbuzují respekt, ale i když jejich bodnutí je bolestivější než vosí, jejich útočnost ani alergenicita jedu není o moc větší než u vos. Řeč je samozřejmě o naší sršni obecné. Sršeň asijská, která se jako invazivní druh šíří v západní Evropě, může být k člověku agresivnější.

Nejlepším způsobem, jak se ochránit před alergickou reakcí na hmyzí bodnutí, je vůbec s hmyzem nepřijít do styku. To je obzvlášť v létě obtížné, existují ale způsoby, jak šanci na setkání minimalizovat.

 

Jak se chránit před hmyzem doma?
Účinným řešením proti hmyzu v interiéru jsou sítě do oken. Stačí je nainstalovat do toho okna, kterým obvykle větráte. Existují sítě, jejichž instalace je velmi jednoduchá, není potřeba žádné vrtání a dají se kdykoliv z okna zase odstranit.

Proti komárům, zákeřným muchničkám a dalšímu drobnému polétavému hmyzu chrání past na komáry. Ta pomocí ultrafialového a tepelného záření simuluje teplo lidského těla a tím láká hmyz. Nalákaný hmyz pak nasaje do pasti podobně jako vysavač. Na rozdíl od jiných lapačů nebo odpuzovačů hmyzu nevytváří elektrický výboj ani neuvolňuje toxické výpary a pachy.
 

A jak venku?
„Venku je potřeba dávat pozor v okolí nezakrytých nápojů a potravin, zejména těch sladkých. Zvýšená opatrnost je potřeba také při česání ovoce. Bodavý hmyz mohou přitahovat i některé barvy a vůně – pokud máte alergii, mějte to na paměti při výběru oblečení nebo parfémů. Venku dávejte pozor, kudy jdete i hnízda se mohou skrývat v zemi, na stromech či na fasádách budov. Pokud vidíte typické hemžení bodavého hmyzu na jednom místě, vyhněte se takovému místu obloukem,” doporučuje Michal Závacký.

První pomoc při bodnutí hmyzem
Pro zdravého člověka nebývá bodnutí nebo kousnutí hmyzem zdraví ohrožující. Místo vpichu nebo kousnutí stačí zchladit, případně potřít protisvědivým gelem. Pokud došlo k bodnutí včelou nebo čmelákem, je nutné z ranky opatrně vyndat žihadlo, například seškrábnutím platební kartou. V případě přisátého klíštěte je samozřejmě potřeba jej beze zbytku odstranit.
Pokud došlo k bodnutí žihadla v oblasti krku, jazyka nebo dutiny ústní, hrozí i u nealergiků vznik otoku, zablokování horních cest dýchacích a následné dušení. Vezměte si co nejrychleji antihistaminikum a vyhledejte lékařskou pomoc.
„Lidé s prokázanou silnou alergií na některý druh hmyzu by měli mít vždy u sebe balíček první pomoci (injekční pero s adrenalinem, antihistaminika, kortikosteroidy v tabletách a inhalační léky), který jim předepsal lékař. V případě poštípání může opravdu zachránit život. Při celkové šokové reakci je potřeba vždy neprodleně volat záchrannou službu,” uzavírá Závacký.

Autor: Michal Závacký, ProAlergiky.cz, Zdroj foto: ProAlergiky.cz

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.