Jak vybrat čističku vzduchu

21. Leden 2021

Pokud vás trápí alergie, astma nebo jiné dýchací potíže, čistička vzduchu se může stát velmi šikovným pomocníkem v eliminaci těchto nepříjemností. Zlepšují totiž kvalitu vzduchu, zbavují ho jemných polétavých částeček prachu a dalších nečistot, které nás tak často zlobí.
Na co se ale při výběru čističky vzduchu zaměřit, když jich je na trhu tolik?



ZPĚT
 
   

Čističky vzduchu s HEPA filtrem 
Jejich velkou výhodou je, že zachytí pevné částice jsou viry, bakterie, plísně a alergeny. V zachycování prachu mají téměř 100% účinnost a zajistí v místnosti opravdu kvalitní a velmi dobře dýchatelný vzduch i pro ty nejcitlivější jedince. Proto je ideální volbou pro alergiky, malé děti nebo i starší lidi, kterým se hůř dýchá.
HEPA filtr funguje na principu mechanického bariérového zachycení částic. Taková čistička má dlouhou životnost, nedochází u ní k úniku kontaminovaných částic a velmi výrazně snižuje usazování prachu v místnosti. Nevýhodou je nutnost pravidelně filtry měnit.

Čističky vzduchu s vodním filtrem
Zachytí účinně prach a mikroby, ale účinnost je nižší než u HEPA filtrů. Ze všech částeček, co vám doma víří, zachytí jen 50-70 %. Vzduch, který pak dýcháte je samozřejmě čistší a zbavený většiny mikročástic, které způsobují podráždění dýchacích cest. Ale nehodí se do prostoru, kde chcete mít dokonale hypoalergenní prostředí. Čistička s vodním filtrem je vhodná spíše jako zvlhčovač vzduchu. Zejména v zimních měsících, kdy se hodně topí a vzduch který dýcháme je výrazně sušší a způsobuje podráždění sliznic.
Vodní filtr zachycuje nečistoty na vodní hladině. Právě díky vodě dochází i ke zvlhčování vzduchu, což ocení astmatici a lidí trpící dráždivým kašlem. Pokud hledáte vhodnou čističku vzduchu pro alergika, pak po téhle ale spíš nesáhnete. Čištění a údržba je také trochu náročnější. Je třeba pravidelně vodu měnit a pečovat o celou čističku, aby se vám v ní nezačal usazovat vodní kámen.

Na co si dát při výběru čističky vzduchu pozor

Hlučnost
Aby vás čistička doma příliš nerušila, pohlídejte si její hlučnost. Některé modely pak nabízí i tzv. noční režim, kdy by se hlučnost neměla být větší ne 30 dB.

Energetická náročnost
Jako každý elektrospotřebič i čistička vám bude ukrajovat spotřebovanou energii. Pohlídejte si proto při výběru její energetickou náročnost. Čističky s HEPA filtrem jsou účinnější ve filtraci škodlivých částic, ale také spotřebují více energie. Nejedná se ale o nijak závratnou spotřebu. V podstatě jde o podobné množství elektřiny, jako při svícení žárovkou.

Náročnost na údržbu
Aby se z hodného sluhy nestal zlý pán, před koupí si projděte i nároky na údržbu.Čističky s HEPA filtrem přinášejí další náklady v nákupu filtrů, ale údržba je časově méně náročná než u čističky s vodním filtrem, která vyžaduje důkladnější čištění a častější výměnu vody.
Mrkněte se i na modely, které mají senzory znečištění filtru. Budete tak mít jistotu, že je filtr opravdu potřeba vyměnit.

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.