Jak si vybrat ideální přímotop?

17. Leden 2022

V mrazivých dnech nás často zaskočí klesající teplota v místnosti. Ideálním řešením je samozřejmě správně zvolené hlavní topení nebo dobré zateplení. Jenže ne vždycky je to možné. Ať už vás chlad trápí doma nebo třeba na chatě, jednoduchým řešením je vhodně zvolený přímotop. Jak se ale v nabídce topidel vyznat? Připravili jsme jednoduchý přehled, který vás vysvětlí rozdíly mezi radiátorem, konvektorem nebo přímotopem na stěnu.ZPĚT
 
   

Elektrický radiátor 

Elektrické radiátory zvládnou vytopit malou i středně velkou místnost. Využijete ho nejen jako samostatné topidlo, ale především jako doplněk k hlavnímu topení. Radiátor funguje na principu zahřívání topného oleje, kterým jsou naplněná žebra. Olej dobře drží teplo, takže radiátor se sice delší dobu zahřívá, ale pak také vydrží poměrně dlouho teplý.

Při výběru vhodného radiátoru je celkem bezpečné řídit se velikostí. Čím větší počet topných žeber, tím větší místnost zvládne vytopit.

Výhody elektrických radiátorů:
Jednoduchý na údržbu
● Nevysouší vzduch
● Po vypnutí vydrží dlouho teplý
● Při provozu je poměrně tichý

Nevýhody elektrických radiátorů:
Vyšší hmotnost
● Zahřívá se delší dobu
● Spotřebuje hodně elektřiny

Konvektory 

Konvektor se hodí na vytápění menších místností. Funguje na principu nasátí chladného vzduchu zespoda, který následně ohřeje díky topným tělesům. Teplý vzduch pak vrací zpět do místnosti. Většina konvektorů má v sobě zabudovaný také ventilátor. Tím teplý vzduch v místnosti proudí efektivněji a vytápění zabere méně času.

Konvektor můžete namontovat i na stěnu. Tento šikovný přímotop využijete, pokud máte například v domě koupelnu, která je oddělená a není tam zavedeno stálé vytápění.

Výhody konvektorů:
Poměrně nízké pořizovací náklady
● Když neběží ventilátor je provoz tichý
● Snadná manipulace - konvektory bývají lehké
● Dá se přimontovat i na zeď

Nevýhody konvektorů
Je potřeba zapnout s předstihem - teplo nejprve proudí nahoru
● Není příliš vhodný pro alergiky - víří prach

 

Teplovzdušná topidla - ventilátory

Kompaktní, lehké a snadno přenosné přímotopy, které jsou vhodné pro lokální topení. S většími modely vytopíte i menší místnost.

Teplovzdušná topidla jsou ale určená především pro zmrzlíky, kteří potřebují cíleně teplo soustředit do jednoho bodu. Na chatě se hodí do odlehlé místnosti, kterou už nezvládnou vytopit například kamna. V mrazivých zimních dnech se hodí i pro zimomřivce v kancelářích.

Výhody teplovzdušných topidel:
Nízká pořizovací cena
● Jsou lehké a dají se snadno přenášet
● Některé modely se otáčí, takže topí efektivněji

Nevýhody teplovzdušných topidel:
Nedokáže držet teplo - po vypnutí velmi rychle chladne
● Víří prach - může vadit alergikům

 

Autor: Ivana Molnárová, Zdroj foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.