Jak si LED páskami osvětlit domácnost

03. Listopad 2020

Světlo je doma nesmírně důležité a v dnešní době je opravdu hodně možností, jak si svou domácnost nápaditě osvítit. LED pásky představují stále oblíbenější volbu domácího svícení. Zkratka LED v angličtině znamená “světlo vyzařující dioda”, ale běžně se hovorově říká především “ledka”.
Co všechno tahle nenápadná “žárovka” dokáže a kde vám může usnadnit život?
 ZPĚT
 
   

Světlo všude, kde ho potřebujete 
LED pásky jsou až nápadně jednoduché. Do ohebného samolepícího pásku se usadí LED diody a je hotovo. Tenhle pásek můžete nechat samostatně nebo ho umístit do lišty.
Samotné pásky si můžete upravit na jakoukoliv délku potřebujete, proto vám nabídnou opravdu velkou flexibilitu v jejich využití.
Ne všude se dají umístit klasické lustry nebo lampy. Tam právě všude využijete LED pásky.

V kuchyni využijete LED pásky třeba dovnitř skřínek, na sokly nebo na hranu pracovní desky, případně pod vrchní skřínky. Navíc můžete vybrat také osvětlení, které se zapne až po otevření skřínky nebo zásuvky.

V obývacím pokoji využijete ledky třeba na osvětlení poliček s knihami, případně je můžete umístit i za televizi. LED pásky nemají jen praktickou funkci, ale také ozdobnou. Výběrem vhodné barvy a svítivosti můžete navodit příjemně útulnou atmosféru.

Pokud si pořídíte LED pásky do ložnice, pak je opravdu hodně možností, kam je umístit. Na noční stolek, na čelo postele, na poličky.

Hodně praktické osvětlení poskytnou třeba v šatně nebo v šatní skříni. Pokud máte doma schodiště, pak jsou LED pásky skvělým zdrojem světla. Schody budou v noci pěkně osvětlené a cesta po nich bezpečnější. Případně se dají použít i do předsíně. Pokud se tedy budete vracet později v noci domů, nemusíte svítit hlavním stropním světlem a stále uvidíte.
Využití LED pásek v koupelně je zase rozmanité, ale hlavně se hodí pro osvětlení zrcadla nebo skřínek.

Podle čeho LEDky vybírat
Při výběru byste si měli pohlídat tři základní parametry. Stupeň ochrany, svítivost a barvu.
Stupeň ochrany představuje odolnost LED pásku proti okolním vlivům. Tedy jak odolává vlhkosti, prachu nebo jiným cizím tělesům. Podle tohoto parametru se určuje umístění pásky. LED pásky se dají pořídit s krytem a bez krytí.

Svítivost nebo světelný tok udává intenzitu vydaného světla. Jako u všech světelných zdrojů se udává v lumenech. A jako všude platí, že čím vyšší číslo tím intenzivněji bude dioda svítit. Pásky s nízkou intenzitou svítivosti se hodí hlavně pro dekorativní účely. Střední svítivost LED pásek se hodí pro prostory, kde budou tvořit doplňkové světlo. Pokud chcete LEDky jako hlavní zdroj světla, je třeba sáhnout po takovém pásku, které má vysokou svítivost.
Barvy LED diod jsou na trhu po studeně bílé až po široké barevné spektrum. Opět záleží na tom, kde a za jakým účelem chcete tohle světlo používat.

Foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.