Nejspíš ani netušíte, kdy přesně k té proměně došlo. Najednou je těch svíček na narozeninovém dortu jedenáct. Vaše dítě je náctileté! Kouzelný dětský pokoj, který jste pro svého potomka před lety navrhovali, už se pro něj nehodí. Naopak v něm vyvolává pocity trapnosti. Pojďme se podívat na, to jak svým dospívajícím dětem můžete pomoci s redesignem.
Moment překvapení
Pokud chcete své dospívající dítě proměnou interiéru překvapit a vzít vše do vlastních rukou, riskujete, že ho překvapíte spíše nepříjemně. Součástí dospívání by měla být i stále větší svoboda v rozhodování. Každý teenager sní o svém vlastním pokoji, který by odrážel jeho osobnost. Logicky by si tedy měl styl interiéru svého pokoje vybrat sám.
To samozřejmě neznamená, že byste měli svému dítěti koupit jakýkoli nábytek, který se mu líbí. Vždy mu však dejte na výběr z několika dostupných variant.
Nechte vaše dítě, aby si vytvořilo moodboard z obrázků, které ho inspirují. Snadněji tak navnímáte jeho vkus, oblíbené barvy, vzory a motivy. Moodboard vám pomůže definovat styl pokoje a držet se ho. Sjednocujícím motivem může být rock nebo balet nebo basketbal. Pokoj teenagera by měl odrážet jeho zájmy.
Zbavte se dětských věcí
Začíná nová etapa v životě vašeho syna či dcery. To znamená, že staré věci musí udělat místo novým. Do pokoje pro teenagera už nepatří dětské knihy, plyšáci, hračky a dekor, který neodpovídá věku dospívajícího.
Snažte se do interiéru zakomponovat “dospělácké” prvky. Například čtenářský koutek s knihovnou, pohodlným křeslem a lampou. Nebo beauty koutek s toaletním stolkem a zrcadlem na líčení.
Přivítejte novou etapu v životě vašeho dítěte dramatickou proměnou jeho pokoje. Pusťte se do vymalování nebo vytapetování stěn. Vyberte barvy, které má váš potomek v oblibě, a doplňte je zajímavým zdobením.
Studovna i společenský salonek
V dětství byla hlavní činností dítěte hra a dětský pokoj sloužil primárně jako herna. Teenager bude svůj pokoj využívat především jako studovnu, ale také jako společenský salonek, v němž bude trávit čas se svými kamarády.
Velkou pozornost věnujte vytvoření studijní zóny. Doposud vaše dítě muselo dělat domácí úkoly, ale rozhodně se nemuselo učit celé hodiny a dny na zkoušky. Nyní bude potřebovat svůj vlastní studijní prostor, kde se bude moct soustředit. Základem je prostorný pracovní stůl a pohodlná ergonomická židle. K dispozici je téměř nekonečná paleta modelů, které se hodí do ložnice pro dospívající.
Nad pracovní stůl můžete pověsit nástěnku nebo kalendář, které vašemu dítěti pomohou vytvořit si dobré organizační návyky.
Potřeba prostoru
Čím bude vaše dítě starší, tím více bude potřebovat prostoru. Více prostoru pro knihy, kterých bude každý rok přibývat, a více prostoru na oblečení, které se brzy stane důležitým prostředkem jejich sebevyjádření.
Jak můžete vyřešit poptávku po prostoru? Jednou z možností jsou police, na nichž si vaše dítě může vystavit své knihy. Šatník může mít podobu komody, vestavěné skříně nebo šuplíků pod postelí.
Dekorace a doplňky
Pro dospívající je typické, že se hledají. Často se tak mění i jejich názory a individuální vkus. Při výběru dekorací tedy příliš nepočítejte s tím, že vám vydrží roky. Vyberte společně koberce, závěsy a přehozy. Také originální osvětlení dokáže proměnit design pokoje.
Dodejte pokoji osobnost prostřednictvím jednoho výrazného a vtipného doplňku. Může to být vintage cedule, houpací síť, mapa světa nebo zarámovaná ilustrace.
Dospívající rádi vyjadřují svou individualitu. Nechte je tedy prozkoumat jejich vkus a osobnost prostřednictvím designu jejich pokoje. V tomto ohledu ocení, když jim poskytnete větší svobodu.
Foto: Shutterstock