Jak obnovit dřevěný zahradní nábytek

04. Srpen 2023

Kvalita, svěží vzhled, nadčasovost a kresba dřeva jsou jedny z mnoha předností dřevěného zahradního nábytku. Jeho nižší odolnost vůči klimatickým vlivům však vyžaduje častější péči a renovaci. Poradíme vám, jak na to.ZPĚT
 
   

Na ošetření nábytku ze dřeva pomocí speciálních olejů či vosků je dobré myslet už při jeho pořízení. Jako každý přírodní materiál totiž vysychá nebo absorbuje vlhkost, což výrazně ovlivňuje jeho vzhled a životnost. Pokud se tak nestalo, stále nic není ztraceno, nový nátěr opět dodá nábytku lesk a krásu.

Příprava povrchu čističem
Existují dvě možnosti, jak pomoct zašedlému dřevu. Jednou z nich je čistič na dřevo, druhou je zbroušení dřeva. „Čistič na dřevo se nanese štětcem a po dobu přibližně jedné hodiny se nechá působit. Dřevo ho vsákne, čímž se obnoví kresba dřeva. Pokud místy zůstaly šedé fleky, nátěr opakujte,“ říká Monika Linghartová, odbornice z oddělení laků z Hornbachu. Když je vše v pořádku, opláchne se dřevo vodou. Lze tak učinit pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe. Před dalším postupem se nechá nábytek uschnout ve stínu.

Zbroušení
Zašedlý vzhled dřeva jde odstranit také zbroušením. „Pro pokračování v aplikaci lazury, je nezbytné ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdcům. U nábytku v chráněném závětří stačí natřít hladké povrchy jednou a v řezu dvakrát,“ upřesňuje specialistka. Nábytek umístěný na jihozápad je nutné natřít minimálně třikrát.

Nátěr dřeva
Jsou tři možnosti ošetření venkovního dřevěného nábytku – olej, lazura a lak. Dřevo se dělí podle druhu na tvrdé, cizokrajné a měkké, dále podle nutnosti údržby a variant odstínů.

Tvrdé a cizokrajné dřevo
Oba druhy dřev (například dub, buk či teak) se obecně doporučuje napouštět olejem. Lakovat lze pouze buk. Výjimkou je i dub, který lze natřít pouze podlahovým lakem. Z důvodu vysokého obsahu třísloviny ošetřujte cizokrajné dřevo výhradně olejem. „Pokud se i přesto rozhodnete tuto dřevinu ošetřit lazurou, dopadne to nejspíše popraskáním povrchu a odpadáváním šupin lazury. K tomu dojde přibližně během 3 měsíců,“ upozorňuje Monika Linghartová. V případě použití oleje je nutno nábytek ošetřit dvakrát za rok – před sezonou a na konci sezony, jinak dojde k zašednutí.

Měkké dřevo
Tenkovrstvá lazura je nejlepší ochranná vrstva pro měkké dřevo (například smrk, borovice nebo modřín). Silnovrstvá lazura se nedoporučuje, například u židlí dochází při vstávání k pocitu přilepení. „Pokud chcete svůj nábytek odlišit barevným odstínem, není to žádný problém. Postupuje se ovšem jinak. Nejdříve se dřevo namoří barevným mořidlem do požadované barvy a po zaschnutí se natře vrchním lakem. Tím se docílí ochranné vrstvy až na dobu sedmi let,“ říká Monika Linghartová.

Nevýhodou je cenová náročnost. Lazuru lze použít pouze pro masivní dřevo, ale ne na dýhu. Nemá totiž dostatečnou hloubku pro prolnutí do dřeva, a dojde tak k jejímu znehodnocení.

TIP odbornice: Čistič na dřevo a WPC nejen důkladně vyčistí všechny dřevěné povrchy s velkým účinkem, ale zároveň i odpuzuje nečistoty. Hutná struktura přípravku zaručuje po smíchání s vodou dostatečné pěnění i při použití malého množství. S přehledem odstraní mechy, původní olejové nátěry i zašedlý nádech dřeva. Výrobek lze použít jak na zahradní nábytek, tak například na terasu.

Autor: MÉDEA PUBLIC RELATIONS, Zdroj foto: MÉDEA PUBLIC RELATIONS


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.