Jak na instalaci sprchového koutu?

05. Duben 2023

Pro příznivce sprchování místo koupání ve vaně přinášíme postup, jak vyměnit vanu za sprchový kout. Instalace vyžaduje určité stavební úpravy, ale s našimi odbornými radami to zvládnete i sami.ZPĚT
 
   

Výměna vany za sprchový kout sice netrvá pár minut, ale zručnější kutil to zvládne během víkendu. Postačí mu vhodné nářadí, pomůcky a podrobný instalační návod. Nejdříve si ujasněte, jaký typ vaničky potřebujete. Existují odtokové systémy v úrovni podlahy, jež vypadají atraktivně, ale v panelácích je mnohdy nelze instalovat. Pokud nemáte možnost namontovat vaničku zapuštěnou v úrovni podlahy, nezoufejte. Využijte klasickou vaničku – instaluje se na nožičky, lepením na dlažbu nebo podomítkově.

Kde a jak začít?
Na tento projekt budete potřebovat sprchové žlaby, bednicí tvárnice, těsnění, sanitární silikony, lepidla, tmely, a vhodně zvolenou vaničku. Na výběr existují čtvrtkruhové, čtvercové a obdélníkové vaničky. „Ve většině případů se všechna potrubí nachází na jednom konci vany. To při přestavbě potrubí pro sprchovou vaničku a sprchu pomůže. Když si něčím nejste jisti, nechte si raději poradit od odborníků,“ hovoří Marcela Bínová, odbornice z oddělení koupelny a sanity v projektových marketech Hornbach.
Pro větší pohodlí i lepší vzhled doporučujeme při výměně vany za sprchový kout, vyměnit i sprchovou baterii. Lze vybrat klasickou baterii nebo moderní sprchový panel s masážními tryskami.

1. Jak postupovat při montáži vaničky
Nejdříve odstraňte starou vanu. K tomu bude potřeba jednoho pomocníka. Odšroubujte sifon a vanu páčivým pohybem vyndejte. Následně odstraňte zdivo z okolí vany a ze zdí zbytky lepidla a vyčistěte podlahu.


• Sprchovou vaničku položte spodní stranou nahoru na čistou podložku. Postavte nožičky na vaničku a vyrovnejte je co nejblíže kraji vaničky. Tím dosáhnete vytvoření co největší styčné plochy. „Myslete na to, že nožičky nesmí překážet při práci s pórobetonovými tvárnicemi a instalaci odtoku směrem ke zdi,“ upozorňuje specialistka.

 

 

 

• Nožičky přišroubujte k zesilněnému dnu a vaničku položte na zvolené místo ke stěnám. S použitím vodováhy vyrovnejte nastavitelné nožičky, a skrz otvor na odtok si na podlahu vyznačte jeho umístnění.

 


• Současně vyznačte rozměr spodního okraje vaničky na obě zdi. Každé vyznačení zkontrolujte vodováhou.

 

 


• Vanička se ukotví na stěnu pomocí upínacího kusu. Sada obsahuje dva upínací a jeden styčný kus. Oba upínací kusy se namontují vepředu. Umístěte je tak, aby vyznačené čáry okraje vaničky souhlasily se styčnou plochou upínacích kusů. Pak vyvrtejte otvory na hmoždinky. Pevně přišroubujte upínací kusy na zeď. Styčný kus se namontuje dozadu na jednu ze dvou bočných stěn.


• Oblepte okraje vaničky těsnicí páskou. Těsnicí sada obsahuje speciálně vytvarovaný těsnicí roh, jež se jako první nanese na roh okraje vaničky. Na úrovni těsnicího rohu můžete aplikovat přídavnou zvukově izolační pásku.

 

 

 

• Dle návodu sestavte sprchový odtok a spojte jej se stěnovým přípojem. „Pro spojení trubky naneste trochu maziva na její konec. Zvedněte odtok do požadované výšky pro připojení k otvoru na odtok vaničky a zkontrolujte spád. Ten musí být nejméně 2 %. Trubka v délce 50 cm tak bude vyžadovat spád 1 cm,“ vysvětluje odbornice.

 

• Sprchovou vaničku postavte do finální polohy, vyrovnejte pomocí vodováhy a upevněte ji pomocí upínacích kusů.

 

 

 

• Zasaďte těsnění do otvoru na odtok. Potom přišroubujte spodní odtok k horní části odtoku. Na závěr naplňte odtok vodou a vyzkoušejte, zda je vše utěsněné.

 

 

„Následně je nutné spojit těsnicí pásku vaničky s těsněním na zdi. Za tím účelem natřete jednu vrstvu plošného těsnění na volnou plochu stěny nad vaničkou. Potom vyhrňte těsnicí pásku nahoru a zatlačte ji do čerstvé těsnicí hmoty. Na okraj vaničky na těsnicí pásce nalepte zvukově izolační pásku. Vanovou těsnicí pásku ještě přetřete tekutou izolací,“ dodává Marcela Bínová.

 

• Před obezděním ošetřete podlahu penetrací a nařežte tvárnice na požadovanou výšku.


 

 

• Tvárnice lepte pomocí lepidla na dlažbu tak, aby mezi nimi a předním okrajem vaničky byla mezera. Mezera musí mít tloušťku dlažby plus vrstvu lepidla na dlažbu. V mnohých případech jde o mezeru o velikosti 1,5 cm. Dbejte na to, aby tvárnice byly umístěny ve svislé poloze.

 

 

• Po obezdění a zaschnutí lepidla lze nanést obklady a položit dlažbu. Začněte neobloženými stěnami nad vaničkou. Na dlaždice naneste lepidlo. Do spár zasaďte spárovací krížky nebo klínky. Následně se obloží sprchová vanička. Naneste lepidlo na pórobetonové tvárnice. Použijte hladicí lžíci s vhodným ozubením.


Instalace sprchového koutu
• Posledním krokem je poskládání sprchové kabiny dle návodu výrobce. Nanečisto ji položte na sprchovou vaničku, vyrovnejte rám tak, aby měl rovnoměrný odstup a vyznačte polohu sprchového koutu podél vnějších okrajů na obě stěny.

 

 

 • Vyvrtejte díry pro lišty, vsaďte do nich hmoždinky a vyplňte je sanitárním silikonem. Následně namontujte upevňovací lišty, do kterých lze osadit sprchový kout.

 


 

 

* Nainstalujte sprchové dveře, madla a všechna potřebná těsnění. Vše dobře vyzkoušejte, a pokud vše sedí, připravený kout přišroubujte ke stěnovým lištám. Nakonec se připojovací spáry mezi kabinou a obklady a také u sprchové vaničky vyspárují sanitárním silikonem

 

Autor: MÉDEA PUBLIC RELATIONS    Zdroj foto: MÉDEA PUBLIC RELATIONS

 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.