Pokud jste milovníkem knih, potřebujete místo na čtení, kde současně hrdě vystavíte všechny své knihy. Poradíme vám, jak si zařídit domácí knihovnu.
V některých interiérech knihovna plní pouze estetickou funkci. Jejím posláním je působit sofistikovaně a stylově. Pokud nám má knihovna opravdu sloužit, měli bychom o ní přemýšlet více prakticky.
Klasika, nebo inovace?
Knihovna může mít klasickou podobu nástěnných polic, které sahají od podlahy až ke stropu. V otevřeném prostoru však může knihovna sloužit i jako příčka a oddělovat například obývací pokoj od pracovny. Pokud rádi čtete v posteli nebo ve vaně, můžete si vybavit malé knihovničky i v ložnici a v koupelně.
Jak knihy uspořádat?
Nabízí se několik možností, jak knihy uspořádat, aby nám vyhledávání titulů netrvalo dlouho. Řazení knih podle abecedy, třídění podle témat a žánrů, rozdělení na přečtené a nepřečtené knihy, uspořádání podle oblíbenosti…
Pohodlí především
Než se ponoříte do své příští knihy, vytvořte si příjemné a pohodlné prostředí na čtení. Postačí menší pohovka nebo křeslo a stolek na odložení hrnku s kávou. Útulnost dodají deky a polštářky.
Ideální je umístit koutek na čtení k oknu, abyste mohli číst co nejdéle při denním světle. Výhled z okna vám rovněž dopřeje odpočinek mezi jednotlivými kapitolami. Pro večerní čtení se vám bude hodit stolní nebo stojací lampa.
Knihy jako dekorace
Ne všechny knihy patří do knihovny. Knihy můžeme rozmístit v interiéru celého bytu. Do pracovny se hodí stohované knihy. Do obývacího pokoje patří tzv. coffee table books, které slouží jako dekorace.
Krásné knihy o designu nebo o módě můžeme nechat otevřené na dvoustraně s černobílými fotografiemi a vybízet tak hosty ke konverzaci o estetice.
Jen nezapomeňte své knihy chránit před prachem.
Foto: Shutterstock