Grilování v lednu. Připravte si večeři netradičně.

24. Leden 2021

Připravit si jídlo na ohni je neskutečná zábava a tak trochu i romantika. Většinou si ale grilování spojujeme s létem. Posezení na zahradě nebo na balkoně, naložené maso, příjemná pohoda s přáteli. Ale co v zimě? Zkuste si na grilu připravit lednovou večeři. Zní to šíleně? Zimní grilování je u nás ale stále populárnější. U ohně se navíc krásně ohřejete a jídlo připravené na dřevěném uhlí má navíc nezaměnitelnou chuť. Pojďme se podívat na některá specifika zimního grilování.



ZPĚT
 
   

Jak grilovat v zimě 
Při samotném výběru grilu si ohlídejte, že je gril pro celoroční použití. Můžete si vybrat buď klasický na dřevěné uhlí nebo případně sáhnout po plynovém. Ten vám sice nepřinese takový zážitek z otevřeného ohně, ale zároveň se více hodí například na terasy a balkony k bytům. Na zahradě se s otevřeným ohněm přeci jen manipuluje lépe.
Vzhledem k nižším teplotám má zimní grilování svá specifika. V zimě je vhodnější grilovat tzv. nepřímou metodou. Znamená to, že jídlo připravujeme mimo přímo zdroj tepla. Ideální je, když máte gril s poklopem, který otevíráte během grilování co nejméně. Příprava na ohni může v zimě trvat trochu déle, takže je ideální grilovat menší kousky masa. Pod poklopem se kousky propékají díky cirkulaci horkého vzduchu kolem roštu. A zároveň neuniká teplo. Není tedy ani nutné tak často suroviny obracet tak často.

U klasických grilů na uhlí při nepřímém grilování rozmístěte uhlíky rovnoměrně po stranách kotle. Na dno položte hliníkovou misku. Tam vám bude odkapávat tuk. Nebude se vám tak přepalovat a jídlo bude mírně zdravější.
U plynových grilů nejdříve pusťte všechny hořáky na plno. Je potřeba plynový gril dostatečně rozehřát. Při samotném grilování pak vypněte středový hořák. I tady můžete položit hliníkovou misku pod rošt.

Co grilovat v zimě?
Stejně jako v létě. Na gril patří všechno, co máte rádi. Různé druhy masa, ryby, zelenina. Pokud si ale chcete ozvláštnit jídelníček, zkuste třeba na gril hodit lososa, pstruha nebo třeba tresku. Místo smažených řízků pak můžete naložit kuřecí nebo vepřové maso a připravit si trochu dietnější večeři. Pro grilování se hodí různé bylinky jako tymián, rozmarýn nebo třeba oregano.
Jako dezert si můžete zkusit ugrilovat třeba jablka.


Tipy nejen na zimní grilování:
● grilujte na místě, kde příliš nefouká a v okolí nejsou hořlavé materiály
● v zimě lépe hoří propan nebo propan-butan
● na grilování používejte olej, který vydrží vysoké teploty bez přepalování - ideální je řepkový
● při obracení masa používejte raději kleště než vidličku - ať při propíchnutí masa nepřijdete o cennou šťávu
● pokud máte vhodný teploměr, můžete si během grilování zkontrolovat teplotu masa
● gril čistěte ideálně ještě za tepla - půjde to snáze
● nezapomeňte čistit ani záchytnou nádobku na tuk
● i plynový gril může zůstat celoročně venku - ideální je ho ale zakrýt nějakým vhodným obalem - třeba ochrannou plachtou

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.