Chcete si doma vybudovat studnu? Obrňte se trpělivostí.

26. Březen 2021

Mít přístup k vlastní vodě na zahradě je lákavá představa. Nejen pro vášnivé zahrádkáře, kteří ji využijí ve velkém na zalévání. Ve výsledku můžete s vlastní studnou ušetřit dlouhodobě dost peněz a získat nezávislost na okolních zdrojích vody. Nicméně vybudovat si vlastní studnu zahrnuje opravdu hodně papírování. A stojí dost peněz i času. Investice do vlastního vodního zdroje ale dlouhodobě přináší spíše užitek. K výstavbě studny ale potřebujete nejen stavební povolení. Podívejte se na stručný přehled povolení, které jsou pro vybudování studny potřeba.



ZPĚT
 
   

Hydrogeologický posudek: Bez toho se nehnete  
Než začne studnu vrtat nebo kopat, potřebujete posudek odborníka, který zjistí, kde na vašem pozemku je vhodné místo studnu vybudovat. A také jakým způsobem - tedy jestli ji vrtat nebo vykopat. Služby hydrogeologa se určitě vyplatí využít, jelikož vám pomůže najít vhodné místo tak, aby bylo v dostatečné vzdálenosti od okolních studní a také míst možného znečištění vody.
Zároveň udělá hrubý odhad, na kolik vás vybudování studny vyjde. Služba hydrogeologa samozřejmě není zadarmo. Připravte se, že za odborný hydrogeologický posudek zaplatíte pár tisíc korun.

Stavební povolení: Ano, je potřeba i pro studnu
I studna je stavba a tak vás nemine návštěva stavebního úřadu a další papírování spojené s vyřízením stavebního povolení. Stavební úřad vám musí vydat územní rozhodnutí o umístění studny. Zároveň potřebujete stavební povolení i vodoprávního úřadu, protože studna je považována za vodní dílo. Vodoprávní úřad také vydává povolení k nakládání s vodami.
Pro získání územního rozhodnutí, které vydává Stavební úřad, je často nutné doložit také vyjádření obce, správců sítí, povodí i sousedů. Pokud budujete studnu hlubší než 30 metrů, přidává se k další dokumentaci ještě posudek báňského úřadu.

Kolaudace: Bez té nesmíte studnu využívat
Každou stavbu je nutné před jejím užíváním zkolaudovat a to platí i pro studny. Dokud nemáte kolaudační souhlas od vodoprávního úřadu, nesmíte vodu ze studny vůbec čerpat. Hrozila by vám pokuta.

Rozdíly mezi vrtanou a kopanou studnou 
Vrtaná studna - provádí se zkušební vrt. Ten musíte obci oznámit minimálně 15 dnů před zahájením stavebních prací
Kopaná studna - zkušební vrt nevyžaduje. Jakmile získáte stavební povolení a povolení od vodoprávního úřadu, můžete začít se stavbou. Obci v takovém případě ani nic oznamovat nemusíte.

Vrtané studny jsou díky nižším nákladům rozšířenější, ale v některých oblastech jsou vhodnější studny kopané. S vhodným výběrem typu studny vám právě poradí hydrogeolog.

Pokud by vás napadlo na zahradě jednoduše studnu vybudovat bez patřičných povolení, dokumentace a posudku tzv. na černo, tak to rozhodně není nejlepší nápad. Kontroly takových studní provádí Česká inspekce životního prostředí a za tyto na černo vybudované studny uděluje poměrně vysoké pokuty.

Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.