Biozahrádka na balkoně

27. Květen 2021

Stává se vám, že si v supermarketu v oddělení ovoce a zeleniny nedokážete vybrat? Vystavené lilky jsou těsně před zkázou? Rajčátka jsou plná pesticidů? Čerstvě utržená bazalka byla čerstvá možná tak minulý týden? Pokud najdete alespoň malé místo na balkoně, můžete si v truhlících a květináčích založit svou vlastní jedlou zahrádku.ZPĚT
 
   

Když je méně více 

Zelenina vypěstovaná na balkoně nejspíš nepokryje vaši denní spotřebu, ale i tak obohatí váš jídelníček o zdravou složku stravy, která bude stoprocentně BIO. Současně bude sloužit jako botanická dekorace vašeho balkonu. Na parapetu to bude slušet bylinkám, jako je bazalka, pažitka, máta nebo rozmarýn. V truhlících se dají pěstovat rajčata, papriky, chilli papričky, salát a mnoho dalších rostlin, které budete mít po ruce vždy čerstvé.


Jaký druh zeleniny zvolit

Vhodné druhy zeleniny je třeba vybírat podle toho, na kterou světovou stranu je váš balkon orientovaný. Každému druhu zeleniny se daří v trochu jiných podmínkách. Rajčata, papriky a lilek potřebují slunce. Salát naopak vyžaduje polostín. Vyhledávejte miniaturní odrůdy, které jsou vhodné pro pěstování v květináčích. Speciální odrůdy rajčat mají názvy jako SWEET APERITIF nebo MICRO CHERRY. Pokud si potrpíte na čerstvý salát, pro pěstování v truhlíku je vhodný BABY LEAF.


Péče o truhlíky

S přibližujícím se létem bude přibývat horkých dnů a rostliny tak budou potřebovat zálivku i dvakrát denně - ráno a večer. Zvláště v podmínkách vyprahlého balkonu. Skvělým pomocníkem jsou samozavlažovací truhlíky, které převezmou část péče o rostliny za vás. Truhlíky samozřejmě vyžadují pravidelné doplňování vody, ale poté rostlinám dodávají optimální vláhu po celý týden. Ideální řešení, pokud nejste doma každý den.


Kdy zahrádku zasadit? 

Některé rostliny je potřeba předpěstovat v interiéru a teprve v příznivějším počasí (ve druhé polovině května) je umístit na balkon. To se týká teplomilných rostlin, jako jsou středomořské bylinky. Ale například hrášek, fazole nebo ředkvičky můžete umístit na balkon už v dubnu.

 

Text: Ivana Molnárová, foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.