4 tipy, jak využít sklepní prostory

04. Únor 2021

Máte v domě sklep a váháte, jak tento prostor využít? Zkuste si ze sklepa vybudovat plnohodnotnou místnost. Sklep nutně nemusíte využívat jen jako sklad zeleniny nebo spižírnu pro domácí džemy a kompoty. Nejdříve je potřeba se postarat o to, aby sklep nebyl vlhký a špatně větratelný.
Poradíme vám pár čtyři tipy, jak proměnit sklep v parádní prostor.ZPĚT
 
   

1) Vlastní vinný sklípek 
Ať už jste milovník vína nebo jen vášnivý sběratel, sklepní prostor je jako stvořený pro vybudování malé soukromé vinotéky. U vinných sklípků si rozmyslete, jestli budete chtít aktivní nebo pasivní sklep. Pasivní vám udrží vhodnou teplotu a vlhkost pro skladování. Správné odvětrávání pak zajistíte i bez pomoci speciální klimatizace.
Aktivní vinný sklípek využívá chladicí techniku pro udržování ideálních podmínek.
Teplota ve vinném sklípku by se měla pohybovat v rozmezí 8-15 °C.

2) Vlastní dílna
Tvořit něco rukama je velmi uspokojivá činnost. Ať už vyrábíte ze dřeva nebo třeba vaříte domácí kosmetiku. Takové tvoření ale občas zanechá trochu nepořádku a nechceme ho tahat zrovna do obývacího pokoje. Pokud vám to uspořádání sklepa dovolí, je to ideální místo na zařízení domácí dílničky. Budete mít dostatečný klid od ostatních členů domácnosti a zároveň je nebudete ani vy rušit svými kutilskými ambicemi.

3) Posilovna
Pravidelný pohyb je nenahraditelný a nezbytný pro naše fyzické i duševní zdraví. Chodit denně do posilovny se nám ale leckdy nechce a občas to ani nejde. A cvičení doma může zase rušit ostatní členy domácnosti. Když si ale přesunete svoje cvičební náčiní do sklepa, máte vyhráno. Získáte vlastní prostor, kde se můžete vyřádit do libosti. Samozřejmě je potřeba nejprve sklep na posilovnu přetvořit. Ve vlhkém a studeném sklepě byste si zdravotně spíš uškodili.

 

 

4) Nahrávací studio
Jestli máte hudební ambice, pak není co řešit. Sklep je ideální místo jako zkušebna i nahrávací studio. Stěny i strop je vhodné pokrýt izolačními akustickou pěnou, díky které nebude v místnosti nežádoucí ozvěna. Navíc nebudete případně ani tolik rušit ostatní členy domácnosti.

 

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock
 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.